Aivo Välja

15.03.1968 Tallinn

Aivo Välja on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia puhkpilliorkestri dirigeerimise erialal Aavo Otsa klassis ja koorijuhtimise erialal Olev Oja juures (1994). Aastal 1998 omandas Välja samas ka orkestri dirigeerimise eriala Roman Matsovi ja Paul Mäe juhendamisel. Lisaks on ta täiendanud end Peterburi konservatooriumis Aleksandr Polištšuki ja Ilja Musini klassis, Hamburgis Claus-Peter Seibeli juures ning Viinis Karl Österreicheri suveakadeemias ning mitmetel meistrikursustel Esa-Pekka Saloneni, Neeme Järvi, Jorma Panula ja professor Ilja Musini juhendamisel.

Õpingute ajal tegeles Aivo Välja sügavuti nüüdismuusika esituspraktikaga, tema juhatamisel tulid ettekandele mitmete heliloojate uudisteosed ja toimusid salvestused koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Samuti oli Aivo Välja Tallinna Barokkorkestri ja -koori dirigendina seotud barokkmuusika ettekannetega ning töötas läbi suure hulga repertuaari baroki ja klassikalise perioodi muusikast.

Esmane professionaalne koostöö Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga algas aastal 1993 ning Eesti Rahvusooperiga aastal 1994. Alates aastast 1997 on Aivo Välja Eesti Rahvusooperi külalisdirigent ning on olnud 2001–2007 Eesti Rahvusooperi dirigent juhatades igal hooajal üle 70 etenduse sh ooperid, balletid ja kontserdid. Lisaks on Välja olnud dirigent Schleswig-Holstein Landestheater’is hooajal 2009/2010 ning Soome Rahvusooperis aastal 2011.

Olulisematest Aivo Välja projektidest erinevatel hooaegadel võib välja tuua Jacques Offenbachi opereti “Orfeus allilmas” esiettekanne Landestheater Schleswig Holstein’is Saksamaal, Wolfgang Amadeus Mozarti ooperi “Don Quijote” ja Adolphe Adami balleti “Le Corsaire” ettekanded Soome Rahvusooperis, kus dirigeeris ka Mozarti ooperit “Don Quijote” aastal 2015. John Neumeieri lavastatud balleti, Pjotr Tšaikovski “Pähklipureja” ettekannete eest Baieri Riigiooperis Münchenis pälvis Aivo Välja aastal 2014 Munich Tageszeitung kriitikute nädala parima teatrisündmuse pressimedali „TZ Rose“.

Aivo Välja on teinud koostööd mitmete orkestritega Eestis ja välismaal, sh Maribori Sümfooniaorkester (Sloveenia Riigiteatri orkester), Malmö Ooperi Sümfooniaorkester, Tampere Filharmoonikud, St. Peterburi Riiklik Akadeemiline Kapell, Maikopi Linnaorkester Venemaal, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Narva Linnaorkester, Vanemuise Sümfooniaorkester jpt. Tema repertuaari kuuluvad teiste seas ooperid Modest Mussorgski “Boris Godunov”, Giuseppe Verdi “Aida”, “Othello”, “Don Carlo” ja “La Traviata”, Wolfgang Amadeus Mozarti “Don Giovanni”, Georges Bizet “Carmen”. Ballettidest võib välja tuua Pjotr Tšaikovski “Swan Lake”, “Uinuv Kaunitar”, “Pähklipureja”, “Anna Karenina”, Sergei Prokofjevi “Romeo ja Julia”, Igor Stravinski “Petruška” ja Ludwig Minkuse “Don Quijote”.

Aivo Välja on ühtlasi olnud mitmete Eesti heliloojate uudisloomingu esmaettekandja, sh Lepo Sumera “Musica profana”, Eino Tambergi “Teekond keelpillidele”, Tõnis Kaumanni “Op.1/97”, Urmas Sisaski “Reekviem Eesti vabaduse eest langenute mälestuseks” op. 67 ning Mart Siimeri “Eo Ipso”.

Aastal 1993 tuli Aivo Välja võitjaks orkestridirigeerimise võistlusel Eestis, aastal 1996 pälvis Välja St. Peterburis Prokofjevi-nimelisel võistlusel diplomi ning 2003 Eesti Richard Wagneri Ühingu stipendiumi Bayereuth Festivali külastamiseks Saksamaal.