Üle-eestiline Noorte Sümfooniaorkester (Ü-ENSO)

Üle-eestiline Noorte Sümfooniaorkester ehk Ü-ENSO on asutatud 1995. aastal Jüri-Ruut Kanguri eestvedamisel üleriigilise keelpillimängijate Haapsalu suvekursuse orkestrina. Paindliku koosseisuga projektorkestris mängivad nii Eesti Muusika- ja Teatriakademia tudengid, professionaalsed muusikud kui ka muusikakoolide õpilased üle Eesti. Orkestri peadirigent on Jüri-Ruut Kangur. Sõltuvalt projektist võib orkestri suurus ulatuda 30-liikmelisest kammerkoosseisust kuni 100 liikmeni.

Alates 2000. aastast hakkas orkester andma kontserte ka väljaspool Haapsalu suvekursust ning aastas antakse ligemale 25-30 kontserti. Üles on astutud mitmetel esindusüritustel, sh Eesti Vabariigi aastapäeva pidulikul kontsert-aktusel Estonias, Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 10. aastapäeval, Tallinna Vanalinna Päevade ava-ja lõppkontsertidel, IX ja X noorte laulupeol ja Jaapani keisri visiidi puhul toimunud kontserdil Tallinna Lauluväljakul. Samuti on orkestri esinemisi üle kantud televisioonis ja raadios.

Ü-ENSO on osalenud rahvusvahelistes koostööprojektides, teinud koostööd Eesti Kontserdi ja Tallinna Filharmooniaga, mitmete kooride ja külalisdirigentidega. Korduvalt on orkestrit juhatanud Eri Klas, samuti on orkestri dirigeerinud Neeme Järvi, Toomas Siitan, Endel Nõgene, Kaspar Mänd, Martin Sildos, Jeffrey Douma (USA) jt. Orkestri ees on solistina üles astunud paljud tuntud lauljad ooperilauljatest kuni popartistideni: Jassi Zahharov, Aile Asszonyi, Mati Turi, Maria Listra, Pirjo Levandi, Ivo Linna, Hanna-Liina Võsa, Koit Toome, Tanel Padar, Gerli Padar, Maaria-Liis Ilus, Liisi Koikson, Kristjan Kasearu, Mikk Saar, Evelin Samuel, Jaan Pehk, Vaiko Eplik, Chalice, Siiri Sisask, Karl-Erik Taukar, Ott Lepland. Samuti on tehtud koostöööd armastatud folkansambliga Curly Strings, kellega anti välja ka ühine plaat.

Orkestri repertuaari kuulub mitmeid suurvorme ja nõudlikke teoseid, kokku üle 600 teose, nt Maurice Raveli „Boléro“, Cal Orffi „Carmina Burana“, Luis Bacalovi „Misa Tango“, Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr. 5, Edvard Griegi „Peer Gynt“, Leonard Bernsteini „Chichester Psalms“, Antonín Dvořáki Sümfoonia nr. 9 ja Tšellokontsert, Claude Debussy „Petite Suite“, Max Bruchi Viiulikontsert nr. 2 jpm. Suurt publikumenu on orketer saavutanud omapäraste kavadega nagu kontserdid filmimuusikast (sh James Bondi filmimuusika galakontsert), „Carmina Burana“ kontsert-show, volbriöine oratooriumiparoodia, 80. aastate estraadimuusika gala „Sotspop“, klassikalise muusika šedöövrite kontsert kooliõpilastele, muusikalihittide gala jms.

© EMIK 2015

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).