Music News

Muusikasündmused juulis

XXV laulu- ja XVIII tantsupidu „ÜhesHingamine“ 2.–5. juuli

Laulu- ja tantsupeo juhatab sisse laulupeo tervituskontsert 1. juulil kell 19 Estonia kontserdisaalis. Maestro Neeme Järvi dirigeerimisel kõlab Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Eesti Rahvusmeekoori esituses Villem Kapi „Põhjarannik“, Jean Sibeliuse Sümfoonia nr. 2 D-duur ja Antonín Dvořáki Sümfoonia nr. 8 G-duur.

Selle-aastane laulu- ja tantsupidu saab alguse suure rahvaliku pillimuusikakontserdiga Raekoja platsil 2. juulil. Erinevaid rahvamuusikaansambleid saab kuulata ka 3. juulil mitmel pool Tallinnas. Laulupeo kahel kontserdil 4. ja 5. juulil astuvad lisaks kooridele laululava kaare all üles ka puhkpilliorkestrid ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Eesti heliloojate teoste kõrval on kavas muusikat ka lääne heliloojatelt. Laulupeo kunstiline juht on Ants Soots. Kolm tantsupeo etendust Kalevi staadionil leiavad aset 4. ja 5. juulil. Traditsiooniline laulu-ja tantsupeo rongkäik toimub 4. juulil.

 

Nargen Festival 31. mai–22. august

Juba terve kuu kestnud Nargen Festivali programmi mahub suve jooksul veel mitmeid huvitavaid kontserte Tallinna Jaani kirikus, Laulasmaal, Kardioru Luigetiigil ja Lilleaias, Naissaarel, Viinistu Kunstimuuseumis, Tallinna Metodisti kirikus, Pärnu kontserdimajas jm. Lisaks eestlastele jagub esinejaid ka välismaalt. Üles astuvad Eesti Filharmoonia Kammerkoor, segakoor Latvia (Läti), Pascal Schumacheri Kvartett (Luksemburg), Nargen Festivali Orkester, Saksa Noorte Sümfooniaorkester (Saksamaa), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Estonia Poistekoor jt ning mitmed tunnustatud solistid, sh Andres Kaljuste, Villu Vihermäe, Kalev Kuljus, Harry Traksmann, Leho Karin, Martin Kuuskmann, Annely Peebo jt, dirigendid Tõnu Kaljuste ja Risto Joost.

Festivali kavas on muusikat Arvo Pärdilt, Erkki-Sven Tüürilt, Jean Sibeliuselt, Dmitri Šostakovitšilt, Zoltán Kodálylt, Wolfgang Amadeus Mozartilt, Lera Auerbachilt ja teistelt heliloojatelt, esmaettekandele tuleb Tõnu Kõrvitsa „La Folia“ oboele ja kammerorkestrile. Seoses 200 aasta möödumisega Joseph Haydni surmast on eraldi tähelepanu keskmes Haydni muusika.

Lisaks kontsertidele mahub festivali programmi ka Toomas Hussari vabaõhuetendus „Kon-Tiki“ Käsmu Meremuuseumis ja Jaan Tätte näidend „Latern“ Naissaare Omari küünis.

Nargen Festivali korraldatakse Tõnu Kaljuste eestvedamisel 2006. aastast alates.

 

Kontserdisari "Ooper Raekojas" 31. mai–28. august

Igasuvise kontserdisarja „Ooper Raekojas“ avakontserdil, mis toimus maikuu viimasel päeval, esinesid sopran Aile Asszonyi, tenor Juhan Tralla ja pianist Tarmo Eespere. Sarja neli järgmist kontserti toimuvad juulikuus ning üks augustis. Esinejate seas on sopranid Maria Veretenina, Kersti Ala-Murr, Kädy Plaas, Iva Ionova, metsosopranid Helen Lokuta, Teele Jõks, tenorid Oliver Kuusik, Yie Yin, instrumentalistid Maria Bachmann, Piia Paemurru, Jaak Lutsoja, Elar Kuiv, Egmont Välja, Reinut Tepp jpt. Kontserdisari „Ooper Raekojas“ annab publikule võimaluse kuulata kaunist vokaalmuusikat nii eesti kui ka välisinterpreetide esituses. Kolmteist aastat toimunud projekti algataja ja eestvedaja on Rahvusooper Estonia kontsertmeister Tarmo Eespere.

 

 

Kammermuusika unustatud mõisates 27. juuni–8. august

MTÜ Muusikasõprade Selts korraldab sel suvel 13 kontserti koostöös Unustatud Mõisate projektiga. Kontserdisari annab võimaluse kuulata erinevates eesti mõisates kaunist muusikat tunnustatud interpreetide (flöödimängija Oksana Sinkova, viiuldaja Kristiina Kriit, pianistid Diana Liiv ja Naily Saripova jt) esituses.

 

Viljandi Vanamuusikafestival 7.–12. juuli

Vanim Eesti vanamuusikafestival toimub sel aastal juba 24 korda. Festivali kontserdid toimuvad Viljandi kirikutes, Ugala teatris ja Pärimusmuusika Aidas. Publikuni jõuavad mitmed põnevad kavad – laulud esimese üldlaulupeo repertuaarist, „Vivaldi, Casanova ja Veneetsia“, „Sefardi juutide meloodiad“, Händeli 250. mälestusaastaks tema ooper „Acis ja Galatea“ jpm. Esinevad Vox Clamantis, Corelli Consort, Sofia Rubina, Kadri Hunt, kammermeeskoor Revalia Hirvo Surva dirigeerimisel, noored vanamuusikud, muusikajuhina Neeme Punder, külalised Egidius Kwartet (Holland) ja Ensemble Tormis (Prantsusmaa).
Festivali kunstiline juht on Neeme Punder.

 

Haapsalu Vanamuusikafestival 8.–12. juuli

XVI Haapsalu Vanamuusikafestivali kavas on viis kontserti. Haapsalu Toomkirikus kõlab inglise renessansi polüfoonia ja eesti rahvakoraalid, muusika keiser Karl V õukonnas, teosed Heinrich Schützilt, Giacomo Carissimilt, Georg Friedrich Händelilt, Johann Sebastian Bachilt, Dietrich Buxtehudelt, Domenico Scarlattilt jt. Üles astuvad ansambel Studio Vocale, Haapsalu Festivali koor, Tallinna Barokkorkester ja solistid (Simon Wall (Inglismaa), Kädy Plaas, Teele Jõks, Risto Joost, Uku Joller, Pirjo Püvi), ansambel Heinavanker ja Egidius Kwartet (Holland) ning organist Markku Mäkinen (Soome).

Festivali kunstiline juht on Toomas Siitan.

 

Pärnu Ooperipäevad 10.–11. juuli

VII Pärnu Ooperipäevade peakülaliseks on Leedu Rahvuslik Ooperi- ja Balletitrupp, kes toob lavale Giuseppe Verdi ooperi „Aida” ning esineb Saksa ooperimuusika galakontserdil (dirigent Martynas Staškus). Ooperipäevade pealavaks on Pärnu Kontserdimaja ning kunstiline juht on Marika Pärk.

 

XI Hiiumaa Kammermuusikapäevad 10.–12. juuli

Festivali „Hiiumaa kammermuusikapäevad” kontserdid toimuvad Pühalepa ja Reigi kirikutes, Suuremõisa lossis, Kärdlas ning Sõru paadikuuris. Valitud kammerkavu esitavad klaverikvartett koosseisus Helen Västrik, Kristiina Olev, Ardo Västrik ja Kadri-Ann Sumera, klavessiiniduo Ene Nael - Kristiina Are koos näitleja-kitarrist Tarmo Songiga, Tiit Kalluste, Mati Lukk, Aet Ratassepp, Mart Ernesaks jt.
Festivali organiseerib ühing Hiiumaa Kammermuusika, kunstiline juht on pianist Mart Ernesaks. Esimesed Hiiumaa kammermuusikapäevad toimusid 1999. aastal.

 

Festival "Seitsme linna muusika“ 10.–18. juuli

Ida-Virumaa suvefestival „Seitsme linna muusika” toimub sel aastal üheteistkümnendat korda. Algne mõte – seitse päeva, seitse kontserti, seitse linna – on ajapikku täienenud ning tänaseks on festival kujunenud üheksapäevaseks, mille jooksul leiab aset 12 kontserti mõisates, kirikutes, kontserdisaalides ning vabaõhulavadel. Kuulajatel on võimalus osa saada klassikalise muusika, kammer- ja vanamuusika, džäss- ja levimuusika kontsertidest, kus esinevad Kristjan Randalu, Kaia Urb, Imbi Tarum, Harry Traksmann, Maarja-Liis Ilus, Kärt Tomingas, Helin-Mari Arderi trio, Urmas Lattikase kvintett, akordioniorkester Tremolo, Eesti Filharmoonia Kammerkoor (dirigent Daniel Reuss), Corelli Barokkorkester jpt. Festivali kunstiline juht on Svea Ideon-Marks.



David Oistrahhi Festival 12.–25. juuli

Kaheksa festivalipäeva jooksul astub Pärnu Eliisabeti kirikus ning Pärnu Kontserdimajas üles hulgaliselt esinejaid Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Venemaalt, Saksamaalt, Slovakkiast, Jaapanist ja Austraaliast. Kavas on klassikat barokist romantismini, aga ka Baltimaade rahvamuusikat, mustlasmuusikat ning teoseid eesti kaasaegsetelt heliloojatelt.
Festivali peakorraldajaiks on Pärnu linn ja Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, kunstiline juht on tšellist Allar Kaasik.

 

 

Festival ”Klaaspärlimäng” 16.–23. juuli

16.–23. juulini Tartus toimuv festival ”Klaaspärlimäng” pakub ka sel aastal publikule kordumatuid elamusi eksootiliste instrumentide, uudisteoste ja tavapäratute esituskoosluste näol. Festivalil astuvad üles Meri Vardanyan (qanon e. Armeenia ”kannel”), Eesti Rahvusmeeskoor koos Arsise kellade ansambli ning Tiibeti pillidega, Irina Zahharenkova klavessiinil, Hammerklavier’il ja tavalisel klaveril, Kristjan Randalu koos Tallinna Kammerorkestriga, Berliini Filharmoonikute Kvintett, kammerorkester Kremerata Baltika, rootsi/inglise pianist Peter Jabłoński ja Baltic Youth Philharmonic Kristjan Järvi juhatusel jt.
Kavas Vähi, Chopin, Sumera, Dowland, Purcell, Byrd, J. S. Bach, D. Scarlatti, Mozart, Piazzolla, Haydn, Dvořák, Rossini, Tšaikovski, J. Strauss, Brahms, Mendelssohn, Beethoven-Senderovas (maailma esiettekanne). Festivali kunstiline juht on Peeter Vähi. Lisainfo: www.erpmusic.com/p_Klaasparlimang2009.htm

 

XVII Rapla Kirikumuusika Festival 18. juuli – 7. august 

Festivali avakontserdil 18. juulil  Rapla Maarja-Magdaleena   kirikus astuvad üles Eesti  Filharmoonia Kammerkoor ja orkester. Veel annavad festivali raames kontserte Palestrina koor Itaaliast, organist Katrin Merilo, tšellokvartett C-Jam, Eda Peäske (harf) ja Raivo Peäske (flööt) ning Reval Brass. Festivali lõppkontserdil 7.augustil Rapla Maarja Magdaleena kirikus esinevad segakoorid Noorus ja Cantus ning barokkorkester Corelli Consort.
Rapla Kirikumuusika Festivali on peetud juba 17 aastat ja Rapla Maarja-Magdaleena kirikust alguse saanud üritus on nüüdseks laienenud ka mitmesse naabermaakonda. Alates käesolevast aastast on festivali peakorraldaja Jakob Kukk.

Saaremaa Ooperipäevad 19.–26. juuli

Sel aastal toimuvatel Saaremaa Ooperipäevadel on peakülaliseks Läti Rahvusooper. Nende esituses on laval Richard Wagneri ooper „Lendav hollandlane“ ja Giacomo Puccini ooper „Turandot“ (dirigent Modestas Pitrénas). Lisaks astub üles teater Vanemuine Giuseppe Verdi ooperiga „Trubaduur“ (dirigent Mihkel Kütson) ning etendub Iikka Kuusisto monoooper „Vabaduse vang“, mille peaosas on Soome bariton Jorma Hynninen. Läti Rahvusooperi orkestri, koori ning solistide Aile Asszonyi, Nadia Krasteva, Carlos Moreno ja Egils Silinši poolt kantakse ette ka Giuseppe Verdi Reekviem (dirigent Neeme Järvi).
Galakontserdil esinevad Eri Klasi ja Gintaras Rinkevičiuse dirigeerimisel Läti Rahvusooperi orkester ja koor ning solistid Kristine Gailite, Kristine Zadovska (Läti), Monika-Evelin Liiv (Eesti), Matti Salminen (Soome), Mario Zeffiri (Kreeka), Carlos Moreno (Hispaania), Egils Silinš (Läti), Rauno Elp, Priit Volmer ja Oliver Kuusik (Eesti).
Ooperipäevade raames tähistatakse tipplaulja Hendrik Krummi 75-ndat sünniaastapäeva näituse ja mälestusõhtuga, kus jagavad meenutusi Anu Kaal, Urve Tauts ja Arne Mikk ning musitseerivad Kai Rüütel, Oliver Kuusik ja Tarmo Eespere.
Festivali erinevatel kontsertidel astuvad üles veel Rahvusooper Estonia Poistekoor (dirigent Hirvo Surva), Eesti Rahvusmeeskoor, Tallinna saksofonikvartetiga ning solistid Angelika Mikk, Oliver Kuusik, Jorma Hynninen (Soome), Ilona Bagele, Kristina Gailite ja Krišjanis Norvelis (Läti).

Rahvusvaheline Haapsalu Keelpillifestival 22.–26. juuli

XVI Rahvusvahelisel Haapsalu Keelpillifestivalil esinevad Läänemaa Oratooriumikoor ja festivali orkester dirigent Lehari Kausteli juhatusel, Rantatie-kvartett – koosseisus Kreeta-Maria Kentala (viiul), Tiina Aho (viiul), Jouko Mansnerus (vioola), Lea Pekkala (tšello), Elokuu-Ensemble – koosseisus Mikk Murdvee (viiul), Samuli Peltonen (tšello), Anna-Mari Murdvee (klaver) ning Ene Nael (klavikord) ja Lilian Langsepp (harf). Galakontserdil on solistideks Liis Joamets ja Mari Targo, festivali orkestrit dirigeerib Mikk Murdvee. Viimasel õhtul astub üles XV keelpillimängijate suvekursuse orkester Mikk Murdvee juhatusel. Festivali kunstiline juht on Eva Punder.

Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival 31. juuli – 9. august

XXIII Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival on pühendatud Felix Mendelssohni 200. sünniaastapäevale ning Georg Friedrich Händeli 250. ja Franz Joseph Haydni 200. surmaaastapäevale.
Festivalil on esindatud Eesti orelimängijate paremik – Tiia Tenno, Ulla Krigul, Andres Uibo, Aare-Paul Lattik ja Ines Maidre, välisorganistidest astuvad üles Aivars Kalejs (Läti), Edouard Oganessian (Prantsusmaa), Peter van Dijk (Holland), Richard Lea (Inglismaa), Marco Lo Muscio (Itaalia), Jeremy Joseph (Lõuna-Aafrika), Marcello Formenti (Monaco) ja Kristian Krogsoe (Taani).
Lisaks organistidele esinevad Kammerkoor Voces Musicales (dirigent Risto Joost), Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester (dirigent Toomas Siitan), Hortus Musicus, solistid Kädy Plaas, Teele Jõks, Mati Turi, Uku Joller, Charles Humphries (Inglismaa), Oliver Kuusik ning instrumentalistid Reet Sukk, Oksana Sinkova jt.
Kontserdid toimuvad Tallinna Niguliste kirikus, Tallinna Jaani kirikus, Tartu Jaani kirikus, Tartu Rooma Katolikus kirikus ja Pärnus Eliisabeti kirikus. Festivali kunstiline juht on Andres Uibo.

 

Tagasi