Music News

CORELLI MUSIC kutsub: Õhkamapanevate valgete ööde kontserdid

Corelli Music jätkab muusikasuve sumedate valgete ööde hämaruses sarjas „Kirikupühad Maarjamaal” ning pakub imelisi orelihelisid üle kauni suvise Maarjamaa. Koostöös VI Rahvusvahelise Peipsimaa Orelifestivaliga toimuvad kontserdid „OreliÖÖ“ väikestes maakirikutes, tähistades nendega nii saabuvat suve kui ka imekaunist valgete ööde aega. Õhkamapanevatel suveõhtutel pakuvad suurepärased organistid, orelifestivali peakülaline Kira Lankinen Rootsist ja festivali peakorraldaja Elke Unt Tartust teel Peipsimaa Orelifestivalile kaunist orelimuusika klassikat iidsete maakirikute ajaloolistel orelitel.

Valgete ööde kontserdid sarjas ”Kirikupühad Maarjamaal”
„OreliÖÖ“

24. juuni 2019 kell 20 Järva-Jaani Ristija Johannese kirik, Järvamaa
25. juuni 2019 kell 20 Simuna Püha Siimona ja Juuda kirik, Lääne-Virumaa
Koostöös Peipsimaa Orelifestivaliga
www.facebook.com/peipsimaaorelifest

ESINEJAD:
KIRA LANKINEN – orel, Rootsi
ELKE UNT – orel, Eesti

KAVAS on kaunis oreliklassika, vaimulikud rahvakoraalid Rootsist ja Eestist, Bach, Mozart, Tobias, Celia Roose jt.


  Elke Unt
Corelli kontsertide ja Rahvusvahelise Peipsimaa Orelifestivali peaesineja on Soome juurtega kontsertorganist Kira Lankinen, kes töötab Rootsis Västeråsi piiskopkonna muusikanõunikuna ning annab sagedasti kontserte solisti ja kammermuusikuna nii Rootsis kui mujal riikides. 26.-30. juunil toimuval Peipsimaa Orelifestivalil mängib ta avakontserdi  ja lõppkontserdi Peipsimaa ja Tartu kirikutes kavaga, mis koosneb peamiselt naisheliloojate orelimuusikast.
  Kira Lankinen

Ka teine valgete ööde  kontsertidel esineja Elke Unt on väljapaistev organist, muusikaelu korraldaja ja Peispimaa Orelifestivali kunstiline juht. Aastaid töötas ta Tartu Jaani kiriku muusikajuhina, alates aastast 2018 töötab Lapua Toomkirikus Soomes. Elke Unt on korraldanud väga paljusid muusikasündmusi ja festivale nii Tartus, Lõuna-Eestis, Peipsimaal, Valgas jm., annab pidevalt kontserte ning on tegelenud heliloominguga. Ta on Eestis olnud mitmete üldkiriklike ja riiklike jumalateenistuste muusikaliseks juhiks, töötanud kirikumuusika õppejõuna Viljandi Kultuuriakadeemias, on Hugo Lepnurme Muusikaühingu ja Luteeriuse Sõprade Ühingu asutaja ja juhatuse liige. Lisaks muusikalistele loomingulistele tegevustele, mille eest Elke Unt aastal 2012 pälvis kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia, on tema sulest ilmunud ka lasteraamat „Kirikurott Luteerius ja tema sõbrad“.

„OreliÖÖ“ kontsertidel helisevad ajaloolised Eesti orelimeistri pillid!

Järva-Jaani kirik seisab paigas, kuhu esimene puukirik kerkis juba 1220–1223. Tänase oreli on ehitanud Eesti orelimeister Gustav Normann 1887. Seda orelit on ümber ehitanud hilisemalt 20. sajandi alguses August Terkmann. Orel renoveeriti 2010. aastal Olev Kentsi Orelitöökoja poolt.
Simuna kirikust on esimesed teated samuti 13. sajandi algusest. Ka selle oreli on ehitanud Eesti orelimeister Gustav Normann 1889, see on kahemanuaalne mehhaaniline orel, mis on heas mängukorras ja esindab varast romantilist stiili. Orelil täitub tänavu 130 aastat. Simuna kirikus tasub imetleda ka kauneid barokseid altarit ja kantslit.

Mõisasuve lõpetab heategevuslik kontserdisari „Eesti mõisad 2019”, mis toimub sel suvel 8.–11. augustini neljas mõisas Eestimaa erinevates nurkades. Alates aastast 1999 igal suvel toimunud sarjas saab sügiseks kokku süvitsi tutvustatud juba 89 Eesti mõisa. Seekord on valitud toetusmõisaks hooldekodu, mis paikneb Eesti Vabariik 100 valguses ja Vabadussõjas väga olulises Paju mõisas Valgamaal. Kontsertidel saab nautida traditsiooniliselt kaunist barokiaja muusikat, mis võis kõlada mõisates ka endistel aegadel. Peaesineja on barokkansambel Corelli Consort, kellega liitub sel suvel noor mitmekülgselt andekas sopran Maria Listra. Kunstiteadlane Jüri Kuuskemaa tutvustab oma tuntud muhedal moel kõikide mõisate ajalugu, arhitektuuri ning inimesi, kes nendega seotud alates ehitamise aegadest kuni tänapäevani.

Corelli Music pakub aastal 2019 taas hulgaliselt kauneid kontserte, mis kõik, nagu kogu Corelli tegevus, seonduvad meie rikkaliku kultuuri- ja arhitektuuripärandiga. Muusikat saab nautida mõisakoolides, eramõisates, kirikutes ja endistes aadlipaleedes nii Eestis kui sel aastal ka välismaal. Samuti tähistavad kontserdid mitmesuguseid kirikukalendri ja rahvapärimuslikke tähtpäevi.

Vaata ka: Corelli Music

Back