Music News

Tartu laulupidu alustab laulupeo sünnipäeva pidustustega



20.–22. juunini toimub Tartus, laulupeo sünnikodus, peo 150. sünnipäeva tähistamine. Kolme päeva jooksul toimuvad nii ühiskontsert, tasuta ajastukontserdid kui ka Tartu laulupeo peakontsert koos simmaniga.

Peo juhatab neljapäeval, 20. juunil kell 18:69 ehk 19:09 sisse Tartu laulupeo ja XXVII laulupeo pidulik ühiskontsert “1869. 2019“. Kontsert toimub laulupeo jaoks sümboolses kohas, Tartu Maarja kirikus (Pepleri 1), kus 1869. aastal toimus esimese üldlaulupeo peaproov. Üles astuvad Eesti Rahvusmeeskoor ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor. Läbi muusika ja vahetekstide põigatakse äsja sündinud laulupeo juurde ja jõutakse tagasi kevadesse 2019. Kavas on Kunileid, Klein, Brenner, Beethoven, Stuntz, Kallivoda, Abt, Lvov, Amor, Unt. Ettekandele tuleb ka Jüri Reinvere uudisteos “Mu isamaa. Mu õnn ja rõõm.”. Segakoorile, solistile ja keelpillikoosseisule kirjutatud uudisteost esitavad lisaks ühendkoorile metsosopran Kai Rüütel ning Vanemuise Sümfooniaorkester. Piduliku ühiskontserdi dirigendid on Triin Koch, Mikk Üleoja ja Kaspar Mänd. Vahetekstid Tartu laulupeo lavastajatelt Anu Lambilt (Tallinna Linnateater), Riina Rooselt (Tallinna Linnateater) ja Karl Laumetsalt (Teater Vanemuine). Tekste loeb näitleja Riho Kütsar (Teater Vanemuine). Avamõtisklus EELK Tartu praost Ants Toomingalt. Ühiskontserdile on müügis limiteeritud arv pileteid.

Reedel, 21. juunil kell 12 algab koostöös EELK Tartu praostkonnaga Tartu toomkiriku varemetes Toomemäel jumalateenistus. Kaasa teenivad Tartu Maarja kirikukoor (dirigent Lilyan Kaiv) ning Kose kiriku pasunakoor (dirigent Kahro Kivilo). Sissejuhatuse ajalukku teeb kirjanik, näitleja ja kultuuriloolane Enn Lillemets. Jumalateenistus on ilma armulauata, jutluse peab Tartu praost Ants Tooming.

Päev jätkub tasuta ajastukontsertidega, kus laulu ja vahetekstide kaudu minnakse ajas tagasi 150, 100 ja 50 aastat. Kell 16.00 algab Laulupeomuuseumi õuel (Jaama 14) ajastukontsert “1869”, mis räägib laulupeo sünnist kuni 1918. aastani. Vahetekste loeb näitleja Priit Strandberg ning kaastegev on Väägvere Pasunakoor. Kell 18.00 jätkub rännak Raadi lennuangaaris (Roosi 83) ajastukontserdiga “1919”, mille sisuks on aastad 1919–1968. Vahetekste loeb näitleja ja lavastaja Anu Lamp ning kaastegevad on bariton Taavi Tampuu ja kontsertmeister Jorma Toots. Ajarännaku lõpetab kell 20.00 Tartu Ülikooli staadionil (Staadioni 41) algav ajastukontsert “1969”, mis räägib ja laulab aastatest 1969–2018. Vahetekste loeb näitleja Maria Annus. Kaastegev on ansambel Estraadiraadio, juhendaja Tanel Aavakivi.

Reedese päeva lõpetavad kell 22 Kassitoomel algav rahvatantsuetendus “Loodud jääma” ning kell 23 Raadi kalmistul toimuv mõtisklus “Väike suurvaimude öömuusika”. Kalmistul viiakse küünlad nii laulupeo loojatele ja hoidjatele kui ka kõigile neile, kes meid ennast loonud ja hoidnud. Mälestustseremoonial esineb Maarja Nuut ning selle erilise kokkusaamise juhatab sisse Tartu Ülikooli-Jaani koguduse õpetaja Triin Käpp. Mälestustseremoonia ja kontsert on tasuta. Tantsuetendusele pääseb piletiga.

Laupäeval, 22. juunil kell 15.45 algab lauljate-pillimeeste rongkäigu rivistamine Tartu südalinnas. Rongkäik liigub lauluväljakule marsruudil Vabaduse pst–Lai tn–Jakobi tn–Fr. R. Kreutzwaldi tn–Fr. Tuglase tn–Tähtvere tn. Rongkäiguliste tuju hoiab üleval Gaute Kivistik.

Peole paneb punkti kell 18 Tartu lauluväljakul algav peakontsert, kus enam kui 8500 lauljat lasteaedade mudilastest vanemade-vanaisadeni esitavad Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, Miina Härma jpt muusikat. Kontserdil astuvad üles puhkpilliorkestrid, kaastegev on Vanemuise Sümfooniaorkester, dirigendiks Taavi Kull, ning solistid Tõnis Mägi, Ivo Linna, Jarek Kasar, Reigo Tamm (Rahvusooper Estonia) jt. Kell 22.30 jätkub pidu simmaniga, kus astub üles ansambel Curly Strings.

Peakontserdi piletid on müügil Piletilevis.

Peakontserdi repertuaari ja täpsema info ürituste kohta leiab Tartu laulupeo kodulehelt www.tartulaulupidu.ee

Back