Muusikauudised

Metsasarv uutes kõrgustes: haruldasel kontserdil soleerivad esmakordselt neli eesti sarvemängijat

Sel laupäeval, 5. detsembril kell 19 paneb Pärnu Linnaorkester oma sügishooajale punkti võimsa vaskse tulevärgiga. Dirigent Kaspar Männi juhatusel soleerivad Pärnu Kontserdimajas toimuval kontserdil „Con Brio” metsasarvedel Kreete Perandi, Mattias Vihmann, Jürnas Rähni ja Artur Reinpõld.

Maailmas leidub vähe heliteoseid, kus kauni kõlaga metsasarv saab orkestri ees soolopillina särada. Robert Schumanni “Konzertstück” on haruldlane, sest selles on metsasarv terve ansamblina orkestri ees esindatud.

Pärnu Linnaorkestri kontserdi muudab eriliseks veel asjaolu, et esmakordselt tuleb teos ettekandele nelja eestlase poolt. „Dirigendid Schumanni „Konzertstücki” väga tihti kavva ei võta – Pärnu kontserdimajas koos nelja eesti solistiga seda ette kanda on märkimisväärne”, sõnas Kreete Perandi. „See teos on metsasarve repertuaaris justkui kuningas – nagu näitlejale on Hamlet.”

Mattias Vihmann võrdleb selle esitamist aga koguni Mount Everesti vallutamisega: „Retke teeb mälestusväärseks koostöö väga tugevate mängijatega, kes raskustesse suhtuvad julguse ja huumoriga.”
„Tõsi, kõigi nelja solisti partii on tehniliselt nõudlik ja eeldab väga head ansamblitunnetust”, sõnas Perandi. Jürnas Rähni hinnangul kompab Schumann teosega metsasarvemängijate piire: „Olulisel kohal on virtuoosne üleolek ja lüüriline tunnetus.”

Ekspressiivse ja harmoonilise helikeelega haruldane teos pakub seega kuulajaile tulevärki, millest on harva võimalik osa saada.

Laupäevasel kontserdil kõlavad veel Joseph Haydni Sümfoonia nr. 6 D-duur „Hommik“ („Le matin”), Leoš Janaceki Süit keelpillidele ja Felix Mendelssohni „Alles was Odem hat, lobe den Herrn“ kantaat-sümfooniast „Ülistuslaul“.

Vaata ka: Pärnu Linnoarkester

Tagasi