Muusikauudised

X Eesti noorte segakooride konkurss-festival

14.–15. märtsil toimub Pärnus Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud X Eesti noorte segakooride konkurss-festival. Festivalist võtab osa 13 koori Keilast, Kuressaarest, Pärnust, Raplast, Tartust, Tallinnast ja Viljandist. Konkurss-festival ja emakeelepäevale pühendatud festivalikontsert toimuvad Pärnu kontserdimajas ja on avatud kõigile koorimuusikasõpradele. Festivalikontsert toimub ka Tori Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus.
Noortekoorid võistlevad kahes kategoorias, konkursi kohustuslikud laulud on pärit Veljo Tormise loomingust. Žüriisse kuuluvad dirigent ja laulupidude üldjuht Heli Jürgenson, laulja ning hääleseadja Triin Ella ja üks tunnustatumaid Läti noori dirigente, aastaid Läti tuntud vokaalansamblis „Cosmos“ laulnud Jānis Ozols. 

Koorifestivali kunstiline juht Janne Fridolin rõhutab Veljo Tormise muusika tähtsust rahvusvahelisel koorimuusika maastikul: „Helilooja Veljo Tormis on oma lauludega pugenud paljude muusikasõprade südametesse. See ei ole nii ainult Eestis – ka väljaspool meie riiki peetakse temast väga lugu ning tuntakse ja lauldakse tema teoseid rohkesti. Tormise looming, mis on ühelt poolt komponeerimise tipp ja teisalt südamelähedane juurte puudutus, on olnud käivitavaks jõuks kooridele, koorilauljatele ning dirigentidele läbi aastakümnete.
Täna laulame Tormise auks regilaulu ja rahvalauluseadeid, tehes sellega sügava kummarduse helilooja 90. sünniaastapäevale.“

Lisaks pingelisele koorikonkursile osalevad noored koorilauljad Celia Roose, Kelly Veinbergi ning Mats Piho juhendatud rahvamuusika ja -tantsu töötubades. Värskelt õpitu tuleb ühiselt esitusele õhtusel emakeelepäeva kontserdil.

Konkurss-festivali raames toimub kaks avalikku tasuta kontserti: emakeelepäeva kontsert ja kooride autasustamine 14. märtsil kell 20 Pärnu kontserdimajas ning festivali väljasõidukontsert 15. märtsil kell 14 Tori Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus.

Festivali korraldab Eesti Kooriühing koostöös eelmise konkursi võitja Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi noortekooriga.

Tagasi