Muusikauudised

Dirigent Juha Kangas salvestab plaadi koos Soome solistide ja Tallinna Kammerorkestriga


  Juha Kangas ja TKO
  Foto: Rene Jakobson
Oma 75. sünnipäeva-aastal salvestab Soome dirigent Juha Kangas plaati Tallinnas. Kangas on oluliselt panustanud Tallinna Kammerorkestri arengusse ja kõlapildi kujunemisse, dirigenti ja orkestrit seob aastatepikkune koostöö. Ühiseid kontserte antakse igal aastal.

Viimati esinesid Kangas ja TKO 15. jaanuaril Mustpeade majas, kus vioolasolistina astus üles Lilli Maijala (Soome). Kavas oli Mozart, Sibelius ja Läti helilooja Pēteris Vasksi Vioolakontsert. Vioolakontsert koos Maijalaga plaadistati juba järgmisel päeval. Täna, 20 jaanuaril alustavad Juha Kangas ja Tallinna Kammerorkester Vasksi Tšellokontserdi salvestamist, kus solistina teeb kaasa Soome tšellist Marko Ylönen.

Juha Kangas on tuntud Soome Keski-Pohjanmaa Kammerorkestri asutaja-dirigent, kes teeb koostööd veel mitmete Soome ja Baltimaade orkestritega. Ta on toonud (esi)ettekandele paljude Põhja- ja Baltimaade nüüdisheliloojate loomingut, nende hulgas Eesti heliloojatest Lepo Sumera, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve. Eino Elleri muusika populariseerimise eest pälvis ta Heino Elleri nimelise muusikaauhinna 1999. aastal.

Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas kontserdil „Mozart ja Vasks“ oli kavas Sibeliuse Impromptu ja Vasksi Vioolakontsert, Mozarti loomingust Sümfoonia nr 17, „Viis kontratantsu“ ja „Divertisment D-duur“. Mozarti teosed Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Juha Kangase esituses on järelkuulatavad Klassikaraadiost.

1993. aastal loodud Tallinna Kammerorkester on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkestri moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Tallinna Kammerorkestri asutaja ja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Tagasi