Muusikauudised

Ivari Ilja – 50


Ivari Ilja
Foto: Kaupo Kikkas

3. mail tähistas oma 50. sünnipäeva Ivari Ilja, silmapaistev pianist, kammermuusik ning hinnatud pedagoog. 15. ja 16. mail toimuvad sel puhul Estonia kontserdisaalis ning Pärnu kontserdimajas juubelikontserdid, kus lisaks juubilarile soleerivad Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees ka tema väljapaistvamad õpilased – Sten Lassmann, Mihkel Poll, Maksim Štšura, Jaan Kapp ja Johan Randvere. Kavas on Johannes Brahmsi Klaverikontsert nr. 1 d-moll ning Wolfgang Amadeus Mozarti Kontsert kahele klaverile Es-duur KV 365 ja Kontsert kolmele klaverile F-duur KV 242. Dirigeerib Mihhail Gerts, kes on samuti lõpetanud Ivari Ilja klaveriklassi.

Ivari Ilja lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1977. aastal Eve Paju ning Laine Metsa klaveriklassis. Ajavahemikus 1977-1981 õppis ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Laine Metsa juures ning 1981-1984 Moskva konservatooriumis Vera Gornostajeva käe all. 1986. aastal lõpetas Ivari Ilja Moskvas assistentuuri Sergei Dorenski juhendamisel.
1980. aastal võitis Ivari Ilja Eesti pianistide võistlusel II preemia, samal aastal toimunud liiduvabariikide vahelisel pianistide konkursil Minskis saavutas ta III koha. Ivari Ilja on pälvinud diplomi 1985. aastal Varssavis toimunud Chopini nimelisel võistlusel ning saavutanud 1987. aastal Lissaboni Vianna da Motta nimelisel pianistide konkursil IV koha ja eripreemia kohustusliku teose esituse eest.
Alates 1986. aastast on Ivari Ilja olnud klaveripedagoog praeguses Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (1994 dotsent, 1999 professor) ning 2000. aastast ka klaveriosakonna juhataja. Tema õpilaste hulka kuuluvad Marja Jürisson, Inga Arro, Ave Sikk, Anneli Tohver, Sten Lassmann, Mihkel Poll, Antti Siirala, Mihkel Mattisen, Mihhail Gerts, Maksim Štšura jt. Ilja on juhatanud meistrikursuseid mitmel pool Eestis ja Soomes.

Ivari Ilja on andnud soolokontserte Eestis, Venemaal, Soomes, Rootsis ja mujal. Ta on esinenud solistina koos mitmete orkestritega, sealhulgas Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Moskva Sümfooniaorkestri ja Leningradi Filharmoonia Akadeemilise Sümfooniaorkestriga. Ilja koostööpartnerite hulka kuuluvad dirigendid Roman Matsov, Eri Klas, Leo Krämer, Peeter Lilje, Jüri Alperten, Vello Pähn, Arvo Volmer, Andres Mustonen, Veronika Dudarova, Urs Schneider, Hannu Norjanen, Stephen Gunzenhauser ja Theodore Kuchar.

Eduka ja hinnatud ansamblistina on Ivari Ilja teinud koostööd paljude rahvusvaheliselt tuntud lauljatega (Irina Arhipova, Maria Gulegina, Elena Zaremba, Dmitri Hvorostovski) ning neid saates esinenud mitmetel mainekatel kontserdilavadel nagu Milano La Scala, Londoni Wigmore Hall ja Queen Elizabeth Hall, Moskva Suur Teater ja konservatooriumi Suur saal, Peterburi Filharmoonia Suur saal, Hamburgi Staatsoper, New Yorgi Carnegie Hall ja Lincoln Center, Wahingtoni Kennedy Center, Viini Musikverein ja Salzburgi Mozarteum. Ta on olnud tegev ka pianist-kontsertmeistrina mitmetel rahvusvahelistel lauljate konkurssidel.
Ilja on teinud salvestusi Eesti Raadiole ning salvestanud Chopini muusikat Poola Raadiole.
2001. aastal tunnustati Ivari Iljat Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga ning 2006. aastal Eesti Muusikanõukogu aastapreemiaga.

Laura Vaikma

Tagasi