Muusikauudised

Ansambel U: annab täna Helsingis kontserdi “Vaata enda ümber, vaata enda sisse”

Täna, 5. veebruaril toimub Helsingis festivali "Musica Nova" raames Ansambel U: VR-kontsert Forum Boxis. Kontsert ühendab endas Eestimaa erakordse looduskeskkonna, tipptasemel nüüdismuusika ja tehnoloogilise innovatsiooni unikaalseks audiovisuaalseks kogemuseks. Neli heliloojat on kirjutanud ansamblile U: kohaspetsiifilised teosed, mis on inspireeritud valitud kohtadest Eesti looduses. Need kohad filmiti 360-kraadi kaamerate abil üles ning materjalist sündis koos muusikaga hoolikalt kujundatud terviklik kunstiteos.

Publik saab kontserdil kasutada VR-peaseadmeid, mille abil saavad kuulajad viibida looduses, kaugel kontserdisaalist – vaadata ringi, vaadelda erinevaid detaile, süveneda kohtade meeleoludele. Samas mängivad U: muusikud kontserdisaalis kohapeal teoseid ning kuulajaid ümbritsevad ka eelsalvestatud või elektrooniliselt kujundatud helid. Tulemus pole mitte pelgalt põnev eksperiment vaid sügav, sissepoole suunduv ja kunstiliselt tugev personaalne kogemus.

Kontserdil tuleb ettekandele Scott L. Milleri "Raba" (2015, VR-versioon 2017), Tatjana Kozlova-Johannese "Silent Witness" (2018), Liisa Hirschi "Jäljed" (2018) ja Märt-Matis Lille "Mere ja maa laul” (2018). Kontserdid leiavad aset kell 18 ja 21.

Kontsertõhtu esmaettekanne toimus eelmise aasta novembris Tallinnas Estonia kontserdisaalis. Ansamblil U: on heameel, et täpselt sama kava tuleb esitamisele täna õhtul mainekal nüüdismuusika biennaalil “Musica Nova”. Tegemist on Soome suurima ja Põhjamaade ühe mainekama nüüdismuusika festivaliga, mis toimub alates 1981 aastast. “Musica Nova” kuraator on André de Ridder ja festivalil esinevad ansambel U: kõrval ka sellised maailma tippnimed nagu Crash Ensemble, Ensemble intercontemporain, ansambel Avanti! ja Soome Raadio Sümfooniaorkester.

Kontserdi toimumist toetavad EV Kultuuriministeerium ja Eesti Suursaatkond Helsingis.

Ansambel U: (2003) on hetkel aktiivseim ning tuntuim uue muusika ansambel Eestis. U: töötab ilma dirigendita ja ansamblile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine.

Tagasi