Muusikauudised

Hollandis tuleb maailmaesiettekandele Urmas Sisaski uus teos

Reedel, 18 septembril kõlab Groningeni kontserdimajas De Oosterpoort toimuval kontserdil Urmas Sisaski uus teos "Sombreero galaktika", op. 119 klaverile neljal käel. Teose toob maailmaesiettekandele Groningenis tegutsev Grieg Pianoduo. Lisaks uuele teosele on kontserdikavas veel Franz Schuberti „Lebensstürme” ja Sisaski „Spiraalne sümfoonia”. Konsterdil kõlava muusika illustreerimiseks näidatakse suurele ekraanile projitseeritud kosmilisi pilte ning astronoomia-alaseid kommentaare jagab Groningeni Ülikooli Kapteyni Instituudi astronoomiprofessor Peter Barthel, kes on klaveriduoga juba varemgi edukat koostööd teinud.


Urmas Sisask
   
     Grieg Pianoduo 
     ja Peter Barthel 

2000. aastal õnnestus Peter Barthelil ja tema kolleegil Mark Neeseril 8 meetri pikkust teleskoopi kasutades Tšiilis fotole jäädvustada tuhandete valgusaastate kaugusel asuv Sombreero galaktika. Pilt, mida on edukalt ka plakatina välja antud, inspireeris ka Urmas Sisaskit muusikat looma.

Malle Maltis
Grieg Pianoduo kontsert „Keys to the stars” on üks ÜRO poolt välja kuulutatud Rahvusvahelise Astronoomia-aasta 2009 raames toimuvaid üritusi. Ka Sisaski tellimusteos "Sombreero galaktika” (2008) on valminud spetsiaalselt selleks puhuks ning pühendatud astronoomiaprofessor Peter Barthelile ning Grieg Pianoduo pianistidele Elles van der Heidenile ja Siebert Nixile. Hiljuti andis klaveriduo välja kosmilise muusika CD, mille kavas on ka Sisaski teosed "Linnutee galaktika" ja "Spiraalne sümfoonia".


   
   Sombreero  galaktika (Messier 104).
   ESO/Barthel/Neeser

Tagasi