Muusikauudised

Rahvusvaheline uue muusika festival NYYD 20.-25. oktoobrini Tallinnas20.-25. oktoobrini toimub Tallinnas rahvusvaheline uue muusika festival "Nyyd". Seekordne festival on järjekorranumbrilt üheteistkümnes ning keskendub muusikateatri- ja multimeediaprojektidele. Külalisheliloojate traditsiooni jätkates astuvad tänavu Eesti publiku ette saksa helilooja Heiner Goebbels ja Georges Aperghis Prantsusmaalt.
Aset leiavad ka traditsioonilised kohtumised ja meistrikursused: 20. oktoobril kell 16 tutvustavad interpreedid Georges Aperghis'i  loomingut Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, 22. oktoobril kell 10 toimub samas Donatienne Michel-Dansac`i laulukursus ning 24. oktoobril kell 12 on Kanuti Gildi saalis kohtumine ja meistriklass Heiner Goebbelsiga.

Nii Heiner Goebbelsi kui ka Georges Aperghis’i loomingust on festivali kavas multimeediaetendused: kolmapäeval 21. oktoobril kell 19 esitab IRCAMi ansambel (Pariis) Teatris NO99 G. Aperghis'i teose “Machinations” ning laupäeval 24. oktoobril ja pühapäeval 25. oktoobril kell 19 mängib Théâtre Vidy-Lausanne (Šveits) Salme kultuurikeskus Goebbelsi multimeediaetendust "Eraritjaritjaka".
Lisaks kahele eelnevale etendusele esitab kolmapäeval 21. oktoobril ja neljapäeval 22. oktoobril algusega kell 21:30 Londoni vokaalansambel The Shout (Melanie Pappenheim ja Rebecca Askew) Kanuti Gildi Saalis Orlando Goughi kammerooperi “Flam".

Eesti heliloojate, interpreetide, tantsijate ja kunstnike looming on esindatud festivali kahe tellimustöö kaudu: teisipäeval 20. oktoobril kell 19 tuleb Von Krahli teatris esiettekandele Märt-Matis Lille kammerooper “Indiate uurimine” (esitajad kammerkoor Voces Musicales, Taavi Tampuu, Mati Turi jt, libreto Jan Kaus, muusikaline juht Risto Joost, lavastaja Mart Koldits) ning reedel 23. oktoobril ja laupäeval 24. oktoobril algusega kell 21:30 Kanuti Gildi saalis Mart Kangro ja Taavi Kerikmäe tantsuetendus "Harmoonia", esitajaks ansambel U:.

Festivali puhul on Rahvusooper Estonia kavas ka Mari Vihmandi 2008. aastal valminud ooper “Armastuse valem”. Ooperit mängitakse neljapäeval 22. oktoobril ja reedel 23. oktoobril kell 19.

Esimene NYYD-festival toimus 1991. aastal. Alates sellest ajast on festival täitnud eesmärki tutvustada helikunsti uusi mõttesuundi, esitusele tuua parimat uut heliloomingut kodumaalt ja mujalt maailmast, pakkuda maailmatasemel interpretatsioonikunsti ning genereerida erinevaid koostöid.
NYYD-festivalil on korduvalt üles astunud Eesti tippinterpreedid ja -muusikakollektiivid, sh ERSO, Rahvusooper Estonia, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, Tallinna Kammerorkester, Küberstuudio, ansambel U:, kammerkoor Voces Musicales, Reval Ensemble, Weekend Guitar Trio, EMTA Elektronmuusika Stuudio. 1993. aasta festivalil Olari Eltsi juhatusel tegevust alustanud noorte kammeransamblist on välja kasvanud Eesti üks rahvusvaheliselt edukamaid uue muusika kollektiive NYYD-Ensemble.

Üheteistkümnendat NYYD-festivali korraldab Eesti Kontsert ning festivali kunstilised juhid on Erkki-Sven Tüür ja Madis Kolk.

Lisainfo: Eesti Kontsert

NB! Märt-Matis Lille kammerooperi “Indiate uurimine” lisaetendused on kavas 21., 22. ja 23. oktoobril kell 19 Von Krahli teatris. 
Lisainfo: Von Krahli teater


Malle Maltis

Tagasi