Muusikauudised

Bruno Luki päev


Bruno Lukk

24. oktoobril tähistab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koos Eesti Klaveriõpetajate Ühinguga pianisti ja pedagoogi, professor Bruno Luki 100. sünniaastapäeva „Bruno Luki päevaga“ akadeemias. Selle raames toimub konverents, näituse avamine, raamatu ja CD esitlus ning kontsert. Bruno Lukk oli täielikult pühendunud muusikale ning oma õpilastele, kelle arv ulatub ligi sajani. Tänapäeva eesti pianismi on raske ette kujutada ilma Luki koolkonnata.

Kell 10.30 algaval „I Bruno Luki nimelisel klaverikonverentsil“ esinevad ettekannetega muusikateadlane Tiia Järg ning pianistid Age Juurikas, Lembit Orgse, Mart Ernesaks, Toivo Nahkur ja Arbo Valdma. Pärast lõunat avatakse akadeemia kohviku fuajees näitus „Bruno Lukk 100“ (koostajad Anu Paulus ja Agnes Toomla) ning kammersaalis esitletakse mälestusteraamatut „Meistri haare. Meenutusi Bruno Lukist“ (koostaja Maia Lilje) ja CD-d „Bruno Lukk. Eesti klaverimuusika“.

Kell 18 toimub EMTA kammersaalis kontsert „Bruno Lukk 100“ sarjast „Jubilate“. Esinevad Luki klaveriõpilased Lembit Orgse, Imbi Tarum, Jüri Alperten, Irene Lindi, Olga Tambre, Helin Kapten, Lauri Väinmaa, Martti Raide, Enn Kivilo, Leelo Kõlar, Evi Ross, Mati Mikalai, Mart Ernesaks, Toomas Vana ja Kalle Randalu, kaastegev Merle Hillep (sopran). Kontserdist teeb ülekande Klassikaraadio.

Bruno Lukk (1909–1991) alustas klaveriõpinguid õe Gerda juhendamisel, seejärel jätkas sakslannast pianisti Martha Bäthge erastuudios ning sama õpetaja juures Tartu Kõrgemas Muusikakoolis. 1928. aastal lõpetas Lukk kaugõppes Riia Konservatooriumi ja ajavahemikus 1928–1933 täiendas ta end Berliini Kõrgemas Muusikakoolis, kus tema klaveriõppejõuks oli Leonid Kreutzer ning muusikateooriat õpetas Paul Hindemith.

Bruno Lukk debüteeris solistina 1931. aastal Riias, samal aastal esines ta esmakordselt ka Eestis. Eriti kõrgelt oli Lukk hinnatud eesti muusika esitajana (Mart Saar, Heino Eller, Arvo Pärt jpt). Lisaks solistitegevusele on tähelepanuväärne tema tegevus ansamblistina, millest kaalukaim on üle 40 aasta kestnud koostöö pianist Anna Klasiga. Duo esines esmakordselt 1943. aastal Moskvas. Igal hooajal anti kaheksa kuni kaksteist kontserti, duo repertuaari kuulus nii klassikaline kui ka kaasaegne muusika. Lisaks kuulusid Bruno Luki ansamblipartnerite hulka Jüri Gerretz, Peeter Paemurru, Mari Tampere, Ludmilla Dombrovskaja, Jaan Reinaste jt.

1939. aastal asus Lukk pedagoogina tööle Tartu Kõrgemasse Muusikakooli, 1940. aastast kuni surmani töötas ta klaveriõppejõuna Tallinna Konservatooriumis (aastatel 1948–1951 ka akadeemia direktorina). Tema õpilaste hulka kuuluvad Mall Sarv, Erna Saar, Vaike Vahi, Leelo Kõlar, Riina Gerretz, Arbo Valdma, Matti Reimann, Toivo Nahkur, Kalle Randalu, Ivo Sillamaa, Lembit Orgse, Lauri Väinmaa, Toomas Vana, Mati Mikalai jt. Bruno Luki enda ja tema rajatud koolkonna puhul on esile tõstetud kõrget kõlakultuuri, intellektuaalset lähenemist teosele, selgelt väljatöötatud faktuuri ja peent pedaliseerimiskunsti.

Täpsem info: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Agnes Toomla

Tagasi