Muusikauudised

Hendrik Krumm 75

21. detsembril möödub 75 aastat ühe omaaegse juhtivama tenori Hendrik Krummi sünnist. Tema lauljatee kestis ligi 30 aastat ning selle aja jooksul jõudis ta laulda umbes 50 juhtivat tenorirolli, astuda üles vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetes, esineda kammerlaulajana ning salvestada muusikat Eesti Raadiosse. Suurt tähelepanu pööras Krumm ka Eesti heliloojate loomingule, esitades nt Mart Saare, Eduard Tubina ja Eugen Kapi soololaule.

 


Hendrik Krumm

Krumm oli üks väheseid, kellel oli tollastes Nõukogude tingimustes võimalus esineda solistina ka välismaal, sh Soomes, Ungaris, Poolas, Itaalias, Rootsis, Jaapanis, Kanadas, USA-s. Samuti oli ta ka kõrgelt hinnatud ja oodatud Moskva Suure Teatri laval.

Saaremaalt Leisi vallast pärit Hendrik Krumm (1934–1989) lõpetas 1958. aastal Tallinna Muusikakooli ning 1963. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi Aleksander Arderi lauluklassis. Aastatel 1965–1967 täiendas ta end Milano La Scala laulukoolis Gennaro Barra juhendamisel.

 

Solistina alustas noor laulja teatris tööd juba konservatooriumi üliõpilasena, 1961. aastal. Tema repertuaari kuulusid mh sellised rollid nagu Rodolfo (Giacomo Puccini „Boheem“), don José (Georges Bizet’ „Carmen“), Radames (Giuseppe Verdi „Aida“), Alfredo (Verdi „Traviata“), Manrico (Verdi „Trubaduur“), don Carlos (Verdi „Don Carlos“), Hertsog (Verdi „Rigoletto“), Edgardo (Gaetano Donizetti „Lucia di Lammermoor“), Ernesto (Donizetti „Don Pasquale“), Tüürimees (Richard Wagneri „Lendav hollandlane“), Turridu (Pietro Mascagni „Talupoja au“), Ülo (Evald Aava „Vikerlased“), Neeme (Eugen Kapi „Tasuleegid“), Christian (Eino Tambergi „Cyrano de Bergerac“). Erilise tähendusega olid Sergei Dmitri Šostakovitši „Katerina Izmailovast“, Šuiski Modest Mussorgski „Boriss Godunovist“ ning Shemeikka Aarre Merikanto „Juhast“.

1976. aastast alustas Krumm pedagoogitööd Tallinna Riiklikus Konservatooriumis (1985 dotsent). Tema õpilaste hulka kuuluvad Nadia Kurem ja Vello Jürna.

Krumm on pälvinud Eesti NSV teenelise kunstniku (1968), Eesti NSV rahvakunstniku (1974) ja NSVL-i rahvakunstniku aunimetuse (1980). Talle on omistatud Georg Otsa preemia (1983) ja muusikateatri aastapreemia (1988).

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis on avatud Hendrik Krummile pühendatud näitus, mis annab ülevaate laulja elust ja loometeest.

Agnes Toomla

Tagasi