Muusikauudised

„Jazzkaare“ raames kõlab ka Veljo Tormise, Helena Tulve ja Tatjana Kozlova muusika

Tänavu 22. korda toimuva Tallinna rahvusvahelise festivali „Jazzkaar“ kavasse kuuluvad kontserdid „Punkt Tallinn 2011“, kus kõlab eesti muusika suurkuju Veljo Tormise ja rahvusvaheliselt tuntudnoorema põlvkonna heliloojate Helena Tulve ja Tatjana Kozlova muusika. Norra audiovisuaalse remiksfestivali „Punkt“ näol on tegemist „Jazzkaare“ külalisfestivaliga, mille kontserdid 20. ja 21. aprillil Mustpeade Majas on avalöögiks „Jazzkaarele“.


Veljo Tormis
Foto: Tõnu Tormis
 
Helena Tulve
 
Tatjana Kozlova

Festival „Punkt“ toimub alates 2005. aastast Lõuna-Norras Kristiansandis ning selle korraldajad on miksimisega tegelevad DJ-d Jan Bang ja Erik Honoré. Festivali eesmärgiks on nüüdisloomingu ja improvisatsioonilise muusika kõrvutamine ja ühendamine– traditsioonilises vormis toimunud kontserdile järgneb teises saalis äsjakuuldu live-remiks. Festivali tulek Tallinna on seotud möödunud aastase Tallinn Music Weekiga, mil „Punkti“ üks organisaatoritest, Jan Bang, Tallinnas viibis. 2010. aasta septembris sai segakoor Noorus koos Veljo Tormisega kutse tulla esinema Norra „Punktile“, kus saadi sooja vastuvõtu osaliseks. Tookordne kava tuleb ettekandele ka Tallinnas. Lisaks Eestile on festival varem olnud külaliseks ka Saksamaal ja Inglismaal.

„Punkt Tallinn 2011“ esimene neljast kontserdist koosnev õhtu toimub 20. aprillil algusega kell 19 vaheldumisi Mustpeade Maja Valges ja Olavi saalis. Esmalt kõlabki Nooruse esituses Veljo Tormise koorilooming Raul Talmari juhatusel. Ettekandele tulevad mh „Lauliku lapsepõli“, „Kaitse, Jumal, sõja eest“, „Tasase maa laul“, „Meile antakse“ ning laulud tsüklitest „Vadja pulmalaulud“, „Jaanilaulud“, „17 eesti pulmalaulu“ ja „Neli eesti hällilaulu“.
 
Helena Tulve ja Tatjana Kozlova kammerteoseid esitab eksperimenteeriva vaimuga eesti nüüdismuusikaansambel – Ansambel U:.Tulvelt tuleb ettekandele „stream 2“ (2009, pühendatud Ansamblile U:) ja Kozlovalt „Horisontaalid“ (2010). Lisaks sisaldab kava ka Ukraina helilooja Vladimir Tarnopolski teost „O Pärt – Op art“.  
 
Mõlemale kontserdile järgneb Olavi saalis remiks-kontsert, kus eelnevalt salvestatud muusikat töötlevad Jan Bang ja Erik Honoré elektroonikal. Nendega liituvad kitarrist Eivind Aarselt ja lauljatar Sidsel Endresen.
 
Kui Helena Tulve ja Tatjana Kozlova loomingule saab selline remiksimine osaks esimest korda, siis Veljo Tormise teoste „uuestisünd“ on edukalt toimunud varemgi. 2007. aasta festivali „Eesti muusika päevad“ raames toimunud kontserdil lõid erinevad artistid ja pop-ansamblid muusikat Tormise teoste põhjal, mis viis omakorda CD „Töötlused. Laulu jäävuse seadus“ (Ulmeplaadid, 2009) sünnini. Plaadil kõlavad Tormise 1950.–1991. aastate helitööde töötlused.
 
Lisaks segakoor Noorusele ja Ansambel U:le astub festivali „Punkt Tallinn 2011“ teisel päeval, 21. aprillil üles ka Weekend Guitar Trio koos Jan Bangiga. Festival „Jazzkaar“ leiab aset 20.–30. aprillini.

Tagasi