Muusikauudised

Pärnu Ooperi orkester esineb Eliisabeti kirikus

Pühapäeval, 30. oktoobril 2011 kell 14.00 esineb Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu Ooperi orkester. Kontserdil kõlab itaalia helilooja Giovanni Battista Pergolesi galantses stiilis Stabat Mater sopranile, aldile ja keelpilliorkestrile ning Andrus Kallastu kvartett „Võõras“ aastast 1989 autori seades keelpilliorkestrile. Kvarteti loomiseks andsid impulsse kirev ja muutusterohke aeg 1980-ndate lõpu Eesti ühiskonnas ning Albert Camus samanimeline romaan aastast 1942. 

Esinevad sopran Kai Kallastu ja metsosopran Iris Oja. Pärnu Ooperi orkestrit juhatab Andrus Kallastu. Sama kava esitatakse laupäeval, 5.  novembril kell 15.00 Tallinna Jaani kirikus
.

Sopran Kai Kallastu esinemised on rõõmustanud publikut Eestis, Lätis, Saksamaal ja Soomes. Soprani repertuaar hõlmab teoseid renessansist nüüdismuusikani ning väga suure hääleulatusega lauljana on ta olnud mitmete eesti heliloojate nõudlike ning eksperimentaalsete teoste esmaesitaja. Samas on lauljanna rõhutanud, et traditsioonilise klassikalise koolituse saanud lauljana naudib ta kõige rohkem belcanto-repertuaari esitamist. Mitmed eesti ja välismaa muusikakriitikud on toonud esile soprani mahedat, kuid säravat ja kaunist ning suursugust tämbrit, meisterlikku vokaaltehnikat ja kirglikku interpretatsiooni. Kai Kallastu on laulnud Repoo Ensemble, Reval Ensemble, Pärnu Linnaorkestri ja mitmete projektikollektiivide solistina.

Metsosopran Iris Oja on Eesti üks hinnatumaid noori lauljaid, kes on pälvinud rahvusvahelist tunnustust nii vokaal-sümfooniliste suurvormide esitaja ja kammerlauljana. Klassikalise kammermuusika, suurvormide ja ooperiaariate kõrval on ta keskendunud ka nüüdismuusika interpreteerimisele ning propageerimisele, olles paljude uudisteoste esmaesitaja ja -salvestaja. Ta on esinenud solistina nii Aasias, Austraalias, Ameerikas kui ka Euroopas koos mitmete nimekate orkestrite, ansamblite ja dirigentidega. Iris Oja töötas aastaid Eesti Filharmoonia Kammerkooris nii solisti kui ka rühmalauljana. Praegu laulab ta põhiliselt eesti nüüdismuusikaga tegelevas ansamblis Resonabilis. Temalt on ilmunud kolm sooloplaati, samuti võib teda kuulda soleerimas arvukatel Eesti Filharmoonia Kammerkoori heliplaatidel.

Helilooja ja dirigent Andrus Kallastu on teinud koostööd paljude suurepäraste muusikutega Eestis, Soomes, Saksamaal, Šveitsis, Prantsusmaal ja mujal Euroopas ning tegutsenud erinevate muusikafestivalide ja kollektiivide kunstiline juhina Eestis ja Soomes. Muusikalise kogemuse, stiilitaju ja teadmiste poolest on Andrus Kallastu silmapaistvalt mitmekülgne: interpreedina on ta esitanud teoseid gregoriaanikast kuni ultramoodsate interdistsiplinaarsete kompositsioonideni ning olnud hinnatud barokk- ja klassikalise muusika interpreet. Tema meelisheliloojate hulka kuuluvad nii Machaut, Bach, Mozart ja Richard Strauss kui ka Stravinski, Boulez, Xenakis ja Ferneyhough. Nii dirigendi kui ka heliloojana tunneb Kallastu suurt huvi inimhääle ja muusikateatri vastu ning klaverimängijana on ta nõutud ansamblipartner nii lauljatele kui ka instrumentalistidele.

Pärnu Ooperi orkester esines esmakordselt 1993. aastal, kui Pärnu Vanalinna Põhikooli saalis kanti kontsertettekandes ette Wolfgang Amadeus Mozarti ooper Figaro pulm (dirigent Rolf Gupta). 1994. aastal toimunud sama ooperi lavastust Endla teatris (lavastaja Elmo Nüganen) võib pidada ka esimeseks faktiliseks Pärnu Linnaorkestri esinemiseks. 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali, Pärnu Ooperi, Pärnu Uue Kunsti Muuseumi ja Pärnu Eliisabeti koguduse koostöös. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.
 

Tagasi