Muusikauudised

Sten Lassmann esitleb CD-d Heino Elleri klaverimuusikaga

1. oktoobril kell 16 esitleb Heino Elleri muusikapreemia laureaat, pianist Sten Lassmann Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis oma esimest heliplaati „Heino Elleri kogutud klaveriteosed I”. Plaadiesitlusel esitab Sten Lassmann valitud teoseid heliplaadi kavast ning tutvustab oma projekti avalikkusele.

CD annab välja Londoni plaadifirma Toccata Classics, kelle plaadikataloogis on ka Ester Mägi ja Veljo Tormise autoriplaadid. See on esimene väljaanne seeriast mille eesmärgiks on salvestada kogu Heino Elleri klaverilooming. Eduard Tubina sümfoonilise loomingu järel on Heino Elleri klaverilooming suurim osa Eesti klassikalise muusika pärandist, ning see projekt – kokku seitse CD plaati – on üks suurimaid Eesti muusika salvestusprojekte läbi aegade. CD bukleti tekstid on kirjutanud Sten Lassmann.

Sten Lassmann: „Vaatamata sellele, et Eller oli ise viiuldaja, on suurim osa tema loomingust kirjutatud klaverile. Klaverimuusikat kirjutas ta alates esimestest katsetustest kompositsiooni alal kuni 1960. aastateni, ning selle aja jooksul kogunes nimekirja ligi kakssada teost. See rikkalik ning mitmekesine muusikavaramu – alates 19. sajandi romantilise väljenduslaadi peegeldustest läbi 20. sajandi kunstivoolude ekspressionismi ja impressionismi kuni Eesti rahvamuusika töötluste ning põhjamaise looduslüürikani – on siiani tervikuna esitamata ning väheselt kättesaadav helisalvestistel. Minu eesmärk on salvestada kogu Heino Elleri klaverilooming ning tutvustada seda maailma muusikaavalikkusele.
Heino Elleri kogutud klaveriteoste salvestamiseks andis olulise tõuke Alexander Kelly mälestusauhind mille pälvisin 2007. aastal Londonis; kogu projekt on ette võetud doktoriõppe raames Kuninglikus Muusikaakadeemias, Londonis. Praegu valmistan ette juba neljanda plaadi salvestamist, teine ja kolmas plaat on valmis masterdatud kujul ning ootavad avalikustamist.”

Esimese plaadi salvestamist toetas Eesti Kultuurkapital ning produtseerimist Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum.

Tagasi