Muusikasündmuste kalender

World Music Days & Eesti Muusika Päevad

06.05.2019
Koht: Tartu sadamateater
Kell: 20:00

Tulleminek

Helilooja MÄRT-MATIS LILL (Eesti)
Libretist JAN KAUS
Muusikajuht ja dirigent PAUL MÄGI
Dirigent TAAVI KULL
Lavastaja TAAGO TUBIN (Ugala Teater)
Kunstnik LIISA SOOLEPP
Valguskunstnik MARGUS VAIGUR (Endla Teater)
Elektroonika TAMMO SUMERA
Koreograaf JANEK SAVOLAINEN

MÄRT-MATIS LILL, JAN KAUS, TAAGO TUBIN
Ooper “Tulleminek” (2017)

“Sõda paneb inimlikkuse väga teravalt proovile ja sunnib tõdema, et inimkond õpib ajaloost vaid seda, et ta ajaloost midagi ei õpi. Selles mõttes käsitleme lavastuses üsnagi ajatuid universaale ja arhetüüpe. Ooperi põhiliseks inspiratsiooniallikaks olev Esimene maailmasõda oli revolutsiooniline, see põrmustas massihävitusrelvade kasutuselevõtuga igasugused nö väärika sõjapidamise reeglid. Tsiteerides ajaloolast Christopher Clarki:

„1914. aasta peategelased olid nagu uneskõndijad: ettevaatlikud, aga samas pimedad, kes nägid unenägusid, aga jäid pimedaks nende tegelike õuduste suhtes, mis nad maailmale kaela tõid.“ Selles metafooris on midagi väga tabavat ka praeguste arengute kohta maailmas.

Sõja paatos võib pakkuda ülevaid kangelastegusid ja õiglasi ootusi, aga varem või hiljem kattub see vere ja poriga, kangelaslikkusest saab julmus või kaotusvalu, suurest kollektiivsest õnnelubadustest iga üksiku inimese isiklik traagika. Vallutamist ootavate territooriumidega kaardil pole muljutud maastikke näha.

„Tulleminekus“ kasutatakse Trooja sõja kirjeldusi, eesti rahvalaule ja Esimeses maailmasõjas osalenud inimeste mälestusi.

27. märtsil 2018 jagati Eesti Teatriliidu aastaauhindu, muusikaauhinna said Märt-Matis Lill, Jan Kaus, Taago Tubin ja Taavi Kull erinevate teatrivormide meisterliku ühendamise eest ooperis „Tulleminek“.

Märt-Matis Lille ooper “Tulleminek” on üks 2017. aasta kõige ulatuslikumaid ja olulisemaid uudisteoseid heliloomingu vallas. Selle tunnistuseks on ka äsjaomistatud Eesti Vabariigi riiklik kultuuripreemia – üks kõrgemaid tunnustusi.

Esietendus 22. aprillil 2017 Sadamateatris

NB! Lavastuses kasutatakse kohati strobovalgust, lavasuitsu (lavasuits on tervisele kahjutu) ning suitsetatakse.

Esituskeel: eesti
Tablool: inglise, eesti

Pilet 19/15.20€: Piletimaailm
Vaata ka: WMD2019
image

Tagasi