Maksim Štšura

14.09.1988, Narva

Maksim Štšura on omandanud bakalaureusekraadi (cum laude) 2011. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Ivari Ilja klaveriklassis. Tema haridustee jätkus professor Gordon Fergus-Thompsoni juures Londoni Kuninglikus Muusikakolledži magistrantuuris, mille lõpetas 2014. aastal (Artist Diploma). Õpingute raames korraldas ta kolledži klaveriosakonna jaoks kaks projekti – „Symphonic Piano“ („Sümfooniline klaver“) ja „Background Music Matters” („Meeleolumuusika küsimused“). Aastast 2014 jätkuvad õpingud Londoni Kuninglikus Muusikakolledži doktorantuuris, mille raames asub ta uurima kaasaegsete orkestripartituuride klaveritranskriptsioone. Doktoritöö teemaks on „Piano Transcription of a 21st-century Orchestral Score: Freedoms and Limitations“ (juhendajateks muusikateaduse osakonna juhataja Richard Wistreich, helilooja Kenneth Hesketh, pianist ja Royal Northern College of Musicu professor David Horne ning pianist ja muusikateadlane Philip Thomas). Aastatel 2008–2009 täiendas ta end Erasmuse vahetusprogrammi kaudu Saksamaal Hamburgi Muusika- ja Teatri Kõrgkoolis professor Volker Banfieldi juures. Ta on osalenud Philip Kawini, Veera Gornostajeva, Daniel Pollacki, Arbo Valdma, Tamas Ungari, Eliso Virsaladze, Barry Douglase, John Lill’i ja Stephen Hough’i meistrikursustel.

Lisaks klaverimängule tegeleb Maksim Štšura edukalt ka heliloominguga. Tema õpetajad on olnud Alo Põldmäe Tallinna Muusikakeskkoolis ning Helena Tulve ja Tõnu Kõrvits Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Tema looming on kõlanud festivalidel Eesti Muusika Päevad (2011, 2013), Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sügisfestival 2010, XV Võru Vaskpillipäevad 2010 ja Youth Winds Fest projekti Tallinn – Kultuuripealinn 2011 raames.

Maksim Štšura on võitnud preemiaid mitmetel konkurssidel: III preemia üleriigilisel Eesti noorte pianistide konkursil Tartus (1998); I preemia Frederic Chopini nimelisel noorte pianistide konkursil Narvas (2000); laureaadi tiitel III rahvusvahelisel Jevgeni Mravinski nimelisel konkurss-festivalil Peterburis (2001); III preemia rahvusvahelisel konkursil „Noor muusik” Tallinnas (2002); I preemia ja publikupreemia rahvusvahelisel konkursil Steinway-Klavierspiel-Wettbewerb Hamburgis (2004); I preemia ja Eesti Kontserdi preemia VII Eesti pianistide konkursil Tallinnas (2008). Lisaks on ta tunnustatud Armeenias konkurss-festivalil „Renaissance“ parima kontsertmeistri tiitliga, olnud Londoni Kuningliku Muusikakolledži prestiižika „Chappell Medal“ klaverikonkursi finalist (2012), pälvinud Teise Kendall Taylori-nimelise Beethoveni-auhinna (2013) ja võitnud kolledživahelise Beethoveni Konkursi (Intercollegiate Senior Beethoven Piano Competition, 2013). Ta on pälvinud Yamaha ning rahvusvaheliste meistrikursuste Holland Music Sessionsi stipendiumid (2008), Helmi Valtmani stipendiumi (2010) ja Londoni Kuningliku Muusikakolledži stipendiumi „Mills Williams Junior Fellowship“.

Maksim Štšura on esinenud soolokontsertidega ja astunud üles solistina sümfooniaorkestrite ees Eestis, Soomes, Venemaal, Saksamaal, Austrias, Hollandis ja Inglismaal. Ta mänginud selliste orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester, Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkester, Narva Linna Sümfooniaorkester ja Sankt-Peterburi Riiklik Akadeemiline Sümfooniaorkester ning teinud koostööd paljude tunnustatud dirigentidega, sh Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Jüri Alperten, Aleksandr Titov, Anatoli Štšura, Mihhail Gerts ja Risto Joost. 

Maksim Štšura on esinenud paljudel festivalidel, nende hulgas Deal Festival (Deal, Inglismaa), Chamber Music in Little Venice (London), Järvi Festival (Pärnu), Rahvusvaheline J. Mravinski nimeline Muusikafestival (Narva, Tallinn). 2012. aastal osales ta kontserdisarjas „Klassikaraadio tuleb külla“, mille raames toimusid koolikontserdid Ida- ja Lääne-Virumaal. Oktoobris 2012 andis Maksim Štšura oma esimese soolokontserdi Estonia Kontserdisaalis rahvusvahelise festivali Klaver-2012 raames. Ta on esinenud soolokontsertidega ning kammermuusikuna ka sellistes Londoni kontserdisaalides nagu St Martin-in-the-Fields, St Margaret’s Church in Westminster Abbey, Charlton House, The Royal Academy of Arts, St Mary Magdalene Church, Chappells of Bond Street, Bishopsgate Hall, Elgar Room, Queen Elizabeth Hall, St James’s Piccadilly Church, Cadogan Hall ning Wigmore Hall.

Aktiivse kammermuusikuna on Maksim Štšura teinud koostööd paljude tunnustatud interpreetidega, sh viiuldajad Michael Foyle, Soh-Yon Kim, Ilja Movtšan, Kristine Balanas, Anna-Liisa Bezrodny, Kaija Lukas, Ivi Ots ja Danae Taamal, tšellistid Henry-David Varema ja Indrek Leivategija, flötist Oksana Sinkova, oboemängija Simone Sommerhalder, vaskpillikvintett Mediterranean Chamber Brass (Hispaania), lauljad Maria Veretenina, Svetlana Halttunen ja Julia Lentsman.

Alates 2012. aastast mängib Maksim Štšura koos viiuldaja Michael Foyle'iga Foyle-Štšura Duos. Duo on esinenud suurimates kontserdisaalides Londonis, samuti Saksamaal ning 2014. aastal XX Jevgeni Mravinski festivali raames ka Eestis (Jõhvis, Narvas ja Tallinnas). 2015. aastal võitis duo Euroopa Beethoveni Klaveriühingu (Beethoven Piano Society of Europe) Kammermuusika Konkursi Londonis ning Salieri-Zinetti Rahvusvahelise Kammermuusika Konkursi Veronas. Duo on välja andnud kaks albumit Ludwig van Beethoveni viiulisonaatidega (Challenge Records, 2020 ja 2021).

Vaata ka: Foyle-Štšura Duo

© EMIK 2017

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).