Kalev Kuljus

18.06.1975 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2005

Kalev Kuljus alustas oboeõpinguid Tallinna Lastemuusikakoolis ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis õpetaja Tulike Looritsa oboeklassis. Aastatel 1993–1999 õppis ta Eesti Muusikaakadeemias Heldur Värvi, Andres Siitani ja Olev Ainomäe käe all, 1995–1997 Lyoni Rahvuskonservatooriumis prof. Jean-Christophe Gayot’ ja Guy Laroche’i ning 1998–2000 Karlsruhe Riiklikus Muusikaülikoolis prof. Thomas Indermühle juures. Lisaks on ta end täiendanud Aale Lindgreni, Georg Meerweini, Lajos Lencsési, Hansjörg Schellenbergeri, Maurice Bourgue’, Stefan Schilli ja Jacques Tysi meistriklassides.

Kalev Kuljus on olnud võidukas mitmel konkursil – ta on pälvinud esikoha Eesti puhkpillimängijate võistlusel (Tallinn, 1990), Cruselli nimelisel puhkpillimängijate konkursil Soomes (Uusikaupunki, 1999), kammermuusikakonkursil Junge Podium Musiker Saksamaal (Mannheim, 2000) ja konkursil “Praha kevad” Tšehhis (2001) ning saanud IV koha ja parima oboemängija tiitli konkursil „Pacem in Terris” Saksamaal (Bayreuth, 2000).

Alates hooajast 2003/2004 on Kalev Kuljus Hamburgis tegutseva Põhja-Saksa Raadio Sümfooniaorkestri (NDR Elbphilharmonie Orchester) soolo-oboemängija ning aastast 2012 sagedane külaline soolo-oboemängijana Hamburgi Riigiooperi orkestris. Ta on olnud soolo-oboist orkestris Filharmonica Arturo Toscanini Itaalias (2004–2010) ning oboerühma kontsertmeister Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris (2000–2003). Külalissoolo-oboistina on ta tegutsenud Birminghami sümfooniaorkestris Inglismaal (2003–2011), Baieri Raadio orkestris (2003–2011), Berliini Filharmoonikutes (2002-2004) ja Peterburi Sümfooniaorkestris Venemaal (2001–2002). Lisaks on Kalev Kuljus mänginud Tallinna Kammerorkestris, Põhjamaade Sümfooniaorkestris, Soome-Eesti Barokkorkestris, Müncheni filharmoonikutes, Heidelbergeri sümfoonikutes, Lyoni Kammerorkestris, Freiburgi Akadeemilises orkestris jm. 2017. aastal avas Kuljus Hamburgis Euroopa ühe uhkeima kontserdimaja Elbphilharmonie’ Benjamin Britteni „Kuue Metamofoosiga“ soolo-oboele.

Hinnatud solistina on ta esinenud väga paljude orkestrite ees, sh NDR Elbphilharmonie' Orkester, Praha Kammerorkester, Müncheni Kammerorkester, Leedu Kammerorkester, Flensburgeri Sümfoonikud, Bayreuthi Sümfoonikud, , Keski-Pohjanmaa Kammerorkester, Mikkeli Kammerrorkester, Lappeenrantaa Kammerorkester, Turu Sümfooniaorkester, Capella Istropolitana ja Schleswig-Holsteini muusikafestivali orkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkeste ja Tallinna Kammerorkester.

Kalev Kuljus on teinud koostööd selliste nimekate dirigentidega nagu Sir Simon Rattle, Daniel Barenboim, Claudio Abbado, Mariss Jansons, Lorin Maazel, Esa-Pekka Salonen, William Christi, Zubin Mehta, Bernard Haitink, Christoph von Dohnanyi, Christoph Eschenbach, Riccardo Muti, Jukka-Pekka Saraste, Juha Kangas, Susanna Mäkki, Jorma Panula, Bernard Haitnik, Zubin Mehta jt. Eesti dirigentidest kuuluvad siia Neeme Järvi, Paavo Järvi, Eri Klas, Tõnu Kaljuste ja Olari Elts.

Kalev Kuljuse repertuaari kuuluvad enamus peamisi oboekontserte barokist kaasajani (Johann Sebastian Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Georg Philipp Telemann, Alessandro Marcello, Antonio Vivaldi, Wolfgang Amadeus Mozart, Tomaso Albinoni, Bohuslav Martinů, Pehr Henrik Nordgren, Richard Strauss, Vaughan Williams). Eesti heliloojatest on Kalev Kuljusele kirjutanud teoseid Mari Vihmand („La Question“), Tõnu Kõrvits („Metsalill“, „La Folia“, „Metsalinnud“), Helena Tulve („Valvaja”) ja Mart Siimer („Varjud Lumel“). Kalev Kuljus on salvestanud muusikat Eesti Rahvusringhäälingus ja plaadirmale Finlandia Records.

Kalev Kuljus on aktiivne ka õpetajana. Alates 2011. aastast töötab ta prof Thomas Indermühle assistendina Karlsruhe Muusikakõrgkoolis, samuti on ta olnud õppejõud Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakoolis (2001–2003) ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (2001–2003). Ta on andnud meistrikursusi Brassilias, Taiwanis, Hiinas, Jaapanis, Saksamaal (sh rahvusvahelised oboekursused Bosaus 2017, 2018), Malaisias, Austrias, Soomes ja Eestis ning kuulunud mitmete konkursside žüriisse.

Alates 2012. aastast kuulub Kalev Kuljus kammeransamblisse „Ensemble Blumina“ koos pianist Elisaveta Bluminaga ja fagotimängija Mathias Baieriga. Trio CD Previni, Françaix’ ja Poulenci muusikaga on pärjatud ECHO Klassiku Parima Aasta Plaadi tiitliga 20. saj kammermuusika kategoorias (2013). 2014. aastal ilmus Kalev Kuljusel sooloalbum barokk-kontsertidega oboele ja oboe d’amore'ile koos Leedu Kammerorkestriga (Alba Records).

Alates 2004. aastast seob teda koostöö Jaapani puhkpillifirmaga „Musik Josef“ ning alates 2018. aastast mängib ta firma poolt välja töötatud endanimelise mudeliga.

Kalev Kuljus on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2001) ning Valgetähe V klassi teenetemärgi (2004).

Kuljus naudib musitseerimist silmanähtavalt, pakub subtiilset fraasikujundust, soleerib väljendusrikkalt ja astub põnevatesse muusikalistesse dialoogidesse oma partneri, orkestriga. Virtuoosne pillivaldamine ja kõrge kõlakultuur on sealjuures muidugi enesestmõistetavad. Kalev Kuljus on muusik, kelle järgmist esinemist tahaks võimalikult ruttu kuulata.
Anu Kõlar. Kontserdipeegel. – Sirp, 1.12.2000

Mitmelt prestiiželt rahvusvaheliselt konkursilt parima oboemängija tiitleid noppinud Kalev Kuljus lummab publikut kauni tooni, filigraanse mängutehnika ja hingestatud musikaalsusega.
Kersti Inno. Kontsert oboele. – Äripäev, 9.05 2003

© EMIK 2008
(täiendatud novembris 2019)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).