Pille Lill

20.04.1962 Pärnu
Eesti Interpreetide Liidu liige

Sopran Pille Lill on pälvinud tunnustust eelkõige nõutud ooperilauljana, kelle pagasisse kuulub suurem osa ooperiliteratuuri repertuaarikaanonist tuntud rolle. Samuti on ta hinnatud suurvormide laulja ning kammermuusik. Lisaks tegutseb ta pedagoogina ja on aktiivne muusikaelu tegelane.

Lill on lõpetanud Tallinna Riiklikus Konservatooriumis 1985. aastal muusikapedagoogika eriala Artur Vahteri juhendamisel ja 1991. aastal laulu eriala Rostislav Gurjevi ja Linda Sauli juures. Aastatel 1990–1992 täiendas end Helsingi Sibeliuse Akadeemias Mirja Klemi käe all. Lauluõpingud jätkusid aastatel 1992–1994 Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris Johanna Petersi juures, magistrikraadi kaitses Sibeliuse Akadeemias. 1997–2000 võttis Lill tunde Liisa Linkko-Malmiolt, 1998 pälvis Wagneri Ühingu stipendiumi. Alates 2004. aastast alustas õpinguid Eesti Muusikaakadeemia doktorantuuris professor Jaakko Ryhäneni juhendamisel, täiendades end 2005/2006 professorite Mitsuko Shirai ja Hartmut Hölli juures Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on osalenud Elisabeth Söderstömi, Irwin Gage’i jpt meistrikursustel.

Lill on olnud aastatel 1980–1981 ansambel „Laine” solist, laulnud aastast 1989 Rahvusooper Estonia ja 1997 Teater Vanemuise lavastustes. Alates 1997. aastast töötab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias lauluõpetajana (2005 dotsent), tema õpilaste hulka on kuulunud teiste hulgas Helen Lokuta ja Oliver Kuusik. Lille initsiatiivil moodustati 2003. aastal Pille Lille Muusikute Toetusfond, mille eesmärk on toetada andekate Eesti muusikute professionaalsete oskuste edasiarendamist ja kontserttegevust. Samuti algatas 2006. aastal Tallinna Kammermuusika Festivali ning on selle kunstiline juht. Lill kuulub ka Eesti Interpreetide Liidu juhatusse.

Lisaks Eesti muusikaelu edendamisele, tegutseb Lill aktiivselt interpreedina. Ta on esinenud ooperilauljana nii kodu-kui ka välismaal, vokaalsuurvormide esitajana ning kammermuusikuna. Tema repertuaari kuulub ligi 40 kandvat ooperirolli, nende seas Krahvinna (Wolfgang Amadeus Mozart „Figaro pulm”), Donna Anna („Don Giovanni”), Pamina („Võluflööt”), Mimi (Giacomo Puccini „Boheem”), Cio-cio-san („Madama Butterfly”), Tosca („Tosca”), Elisabeth (Giuseppe Verdi „Don Carlos”), Desdemona („Othello”), Violetta („Traviata”), Elvira („Ernani”), Amelia („Maskiball”), Lady Macbeth („Macbeth”), Aida („Aida”), Venus (Richard Wagner „Tannhäuser”), Liisa (Pjotr Tšaikovski „Padaemand”), Santuzza (Pietro Mascagni „Talupoja au”), Barbara (Eduard Tubin „Barbara von Tisenhusen”). Ta on laulnud sopranipartiisid Mozarti Missas c-moll, Gustav Mahleri 4. ja 8. sümfoonias, Antonín Dvo?áki, Mozarti ja Verdi Reekviemides, Camille Saint-Saënsi „Jõuluoratooriumis”, Ludwig van Beethoveni 9. sümfoonias, Rudolf Tobiase „Joonase lähetamises” jt ning esitanud ka nüüdismuusikat (Alo Põldmäe, Lepo Sumera, Mart Siimer, Aaro Pertmann, Tõnis Kaumann, Jaanus Torrim).

Solistina on teinud koostööd mitmete orkestritega, sh Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkester, The Israel Sinfonietta ja dirigentidega Neeme Järvi, Eri Klas, Arvo Volmer, Lauri Sirp, Andres Mustonen, Jüri Alperten, Vello Pähn, Nikolai Aleksejev, Johannes Somary, John Storgård, Carlo Felice Cillario jt. Kammerlauljana on Lill esinenud koos selliste muusikutega nagu Marje Lohuaru, Piia Paemurru, Ivari Ilja, Lembit Orgse, Elena Vaškevitš, Tiia Tenno, Vahur Vurm, Henry-David Varema ning ansamblitega Tallinna Saksofonikvartett, Tallinna Klaveriduo jt. Kontsertreisid on viinud teda mh Soome ja Iisraeli, ta on esinenud paljudel Eesti muusikafestivalidel (Tallinna Kammermuusika Festival, Tallinna Talvefestival, festival „NYYD”, Kuressaare ooperipäevad, Rapla Kirikumuusika Festival, „Klaaspärlimäng” jt).

Lill on pälvinud parima naislauljana Suure Vankri auhinna (1996), olnud Georg Otsa nimelise auhinna laureaat (2002) ja Piiskop Platoni III järgu ordeni kavaler (2005). Ta on salvestanud muusikat Eesti Raadiole ja mitmetele kogumikplaatidele, sh CD-d „Jõululaulud / Marje Sink” (T. Kelam 2006), „To Reach Yesterday” (Megadisc 2003), „Oreli- ja kammermuusikat / Artur Kapp” (Eres 2000), „Orgelwerke / Jaanus Torrim” (Antes 1997), „Joonase lähetamine” (Grammofon AB BIS 1995).

Kodulehekülg: www.pillelill.pri.ee; www.plmf.ee

***

Pille Lill valdab lauljana väga kaunist piano’t.
Tiiu Levald. Paar pilku talvemuusikale. – Sirp, 11. jaanuar 2008

Pille Lille hääl oli võrreldamatult kaunis ja ühtlane... Tema dramaatilise kõrgpunktina lauldud fraasid jäid üle kogu etenduse meelde mängulise ning vokaalse täiuslikkuse poolest.
Heili Vaus-Tamm. Eesti koosseisu “Aida”. – Sirp, 22. oktoober 2004

Pille Lille suurepärases esituses oli kõike – nii igatsust, kirge kui ka eksalteeritust.
Igor Garšnek. Muusikal või “päris” muusikal? – Sirp, 7. mai 2004

Tal on tugev soodumus nautida laval koomilisi situatsioone ja võime publikut kaasa haarata.
Tiiu Levald. Braavo, Thomas Wiedenhofer! – Sirp, 2. aprill 2004

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).