Selvadore Rähni

28.06.1968 Tartu
Eesti Interpreetide Liidu liige

Klarnetist ja helilooja Selvadore Rähni on üks tuntumaid Eesti klarnetimängijaid maailmas. Tegutsedes nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestrandina on ta saavutanud tunnustust lisaks Euroopale ka Jaapanis, kus ta aastatel 1997–2005 tegutses Kyoto Sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeistrina, omades tähtajatut lepingut. Orkestri liikmena on ta lindistanud Jaapani rahvuslikule televisioonile ja raadiole ning plaadifrimale Arte Nova.

Aastatel 1985–1988 tegutses Rähni esimese klarnetistina Puhkpilliorkestris Tallinn. 1989. aastal osales ta Leningradi-Balti Akadeemia Sümfooniaorkestri töös ja kontsertidel Peterburis ja Pariisis. Aastatel 1989–1991 oli ta seotud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ning tegi kaasa orkestri kontserdireisid Saksamaale, Soome, Rootsi ja Venemaale. Hinnatud orkestrandina on ta mänginud esimest klarnetit külalisena mitmetes orkestrites, sh Pforzheimi ja Württembergi Kammerorkester, Poola Kammerfilharmoonikud, Tšehhi kammerorkester ning Osaka ja Yamanami festivali orkestrid. Erinevate orkestrite koosseisus on Rähni esinenud üle terve Euroopa, Venemaal ja Jaapanis. Juba 16-aastasena toimusid edukad esinemised solistina Wolfgang Amadeus Mozarti Klarnetikontserdiga Tallinnas ja teistes suuremates Eesti linnades ning Moskvas. Tähtsamad ülesastumised solistina on leidnud aset Tallinnas, Berliinis, Karlsruhes, Kyotos, Osakas, Tokios, Moskvas ja Stuttgartis. Kammermuusikuna on Rähni osalenud mitmetel festivalidel ning teinud koostööd Leipzigi Keelpillikvartetiga ning selliste interpreetidega nagu tšellistid David Geringas ja Tsuyoshi Tsutsumi, pianistid Michie Koyama, Petras Geniusas, Albert Atenelle, Tuuli Rähni ja Kalle Randalu jt. Ta on juhendanud meistrikursusi Jaapanis, Hispaanias, Eestis ja Saksamaal.

Õpingud. Selvadore Rähni on õppinud klarnetit Georg Ots nimelises Tallinna Muusikakoolis Aleksander Rjabovi ja Hillar Aigro juhendamisel (1983–1986) ning Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Rein Karini ja Vahur Vurmi juures (1986–1991). Aastatel 1991–1997 jätkusid õpingud professor Wolfgang Meyeri juhendamisel Karlsruhe Muusikakõrgkooli magistrantuuris ning seejärel doktorantuuris, mille lõpetas 2001. aastal kõrgeima võimaliku hinde ja kiitusega. 1996. aastal tegutses ta professor Meyeri assistendina Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on ta aastatel 1993–1997 täiendanud end Pariisis professor Alain Damiens’i juures.

Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli õpilasena saavutas Rähni 1984. aastal esikoha noorte klarnetimängijate konkursil Tallinnas. Aastal 1990 jõudis Eesti Riikliku Puhkpillimängijate konkursil kõrgeimate punktidega finaali, ent pilli rikke tõttu oli ta sunnitud osavõtu katkestama. Sellest hoolimata pälvis eripreemia parima etteaste eest esimeses voorus, esimene koht konkursil jäi välja andmata.

2015. aastal andis Selvadore Rähni koos pianistist abikaasa Tuuli Rähniga välja CD Brahmsi klarnetimuusikaga. 2019. aastal ilmus Estonian Record Productionsi märgi alt album prantsuse XX sajandi klarnetimuusikaga.

Heliloojana ta on välja andnud klaverialbumi "Pildid minu elust" (ERP 2010).

© EMIK 2008
(täiendatud mai 2019)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).