Kärt Ruubel

12.10.1988, Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige

Berliinis elav ja töötav pianist Kärt Ruubel annab soolokontserte ja tegutseb kammermuusikuna. Ta on esinenud erinevates koosseisudes mitmetel mainekatel festivalidel, sh Hohenlohe Kultursommer, Usedomi muusikafestival, Mecklenburg-Vorpommerni Festival, Gezeiteni Muusikafestival ja Aurora Festival. Tema sooloõhtute kavad sisaldavad muusikat Bachist kuni tänapäeva heliloojateni, samuti peab ta oluliseks vähem tuntud teoste tutvustamist. Solistina on ta üles astunud Rostocki Norddeutsche Philharmonie’, Rostocki Muusika ja Teatri Kõrgkooli orkestri, Vorpommerni filharmooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri ja Uue Tänava Orkestri ees.

Kärt Ruubel alustas õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Kersti Sumera ja Mati Mikalai klaveriklassis. Aastatel 2008–2016 õppis ta Rostocki Muusika ja Teatri Kõrgkoolis prof. Matthias Kirschnereidi ja prof. Stephan Imorde käe all. Ta on täiendanud end mitmete nimekate muusikute nagu Bernd Goetzke, Karl-Heinz Kämmerlingi, Martin Roscoe, Daniel Müller-Schotti ja Dmitri Alexeejevi meistrikursustel.

Sügav huvi barokkmuusika, eriti Johann Sebastian Bachi interpreteerimise vastu on viinud Kärt Ruubeli kokku selliste muusikutega nagu hollandlasest klavessinisti ja organisti Léon Berbeni ning Kanada tunnustatud Bachi-tõlgendaja pianist Angela Hewittiga. Samuti paelub Ruubelit kaaseaegne muusika, mis andis impulsi Saksamaal tegutseva ansambli Neophon asutamiseks 2011. aastal. Kaasaegsele muusika esitamisele pühendunud ansambel on teinud koostööd selliste heliloojatega nagu Jörg Widmann, Wolfgang Rihm ja Peter Ruzicka. Aastal 2013 esines ta Marc Sabati teosega „Lying on the grass, river and clouds“ klaverile ja ansamblile, mis oli teose esiettekanne Euroopas. 2015 soleeris Kärt Ruubel Neophon Ensembli ees Walter Zimmermanni klaverikontserdiga „Ataraxia“. Lisaks kuulub tema ansamblipartnerite hulka viiuldajast kaksikõde Triin Ruubel, kellega koos debüteeriti Berliini filharmoonia noorte talentide kontserdisarjas 2018. aasta aprillis. 

Kärt Ruubel on lindistanud Põhja-Saksa Raadiole (NDR) ning Baieri Raadiole (BR Klassik). Ta on Oscar ja Vera-Ritteri, Horst Rahe ja Alfred Toepferi stipendiaat ning aastal 2010 pälvis ta DAAD-preemia. 2018. aastal ilmus plaadifilma Genuin Classics alt Kärt Ruubeli sooloplaat, kus ta esitab barokkmuusikat heliloojatelt Johann Sebastian Bach, Johann Jakob Froberger, Johann Joseph Fux ja Georg Firedrich Händel.

Kärt Ruubeli koduleht

© EMIK 2019

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokesk