Meelis Vind

27.12.1964, Kiviõli
Eesti Jazzliidu liige aastast 2004

Klarnetist, džässmuusik ja helilooja Meelis Vind alustas muusikaõpinguid Kiviõli muusikakoolis klarneti (õpetaja Harli Maanus) ja trompeti erialal (õpetaja Jaan Linde). 1983. aastal lõpetas Vind Tallinna Muusikakeskkoolis Hans Suurvälja klarnetiklassi ning jätkas aastatel 1983–1987 Leningradi konservatooriumis Pavel Suhhanovi juhendamisel. 1992. aastal lõppesid õpingud Eesti Muusikaakadeemias Hannes Altrovi klarnetiklassis.

Meelis Vind on pälvinud 1987. aastal Eesti puhkpillimängijate konkursil II preemia.

Aastast 1987 töötab Meelis Vind orkestrandina Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris ning 2008. aastast õpetab Georg Otsa nimelise Muusikakooli rütmimuusika osakonnas klarnetit ja saksofoni. Samuti on ta õpetanud klarnetit Nõmme Muusikakoolis (2004–2010).

Orkestritöö kõrvalt on Meelis Vind aktiivselt tegutsenud ka kammermuusikuna, olles eelkõige keskendnud nüüdismuusika interpreteerimisele. Ta on osalenud mitmetes uue muusika projektides, mänginud NYYD Ensemble’is ning aastatel 2004–2008 kuulnud Ansambel U: koosseisu. Ta on toonud esiettekandele eesti uudisloomingut klarnetile – Pille Kanguri „Laulu otsimine“ bassklarnetile (2008), Mirjam Tally „Pihlakate meri“ bassklarnetile (2001), Helena Tulve „Passage Secret“ kahele klarnetile (1999, koos Tarmo Pajusaarega) ja ansamblile, sh heliloojatelt René Eespere, Lepo Sumera ja Helena Tulve.

Džässmuusikuna on Meelis Vind peamiselt iseõppija, ehkki oma õpetajaks peab Vind kitarrist Ants Laigit, kellega Vindi sidus pikaajaline koostöö ja sõprus.

Aastast 1996 on Vind kuulunud Raivo Tafenau kvintetti ning duosse Tafenau-Vind (album „Two Minds – Two Lines“ 2013) ning olnud Estonian Dream Big Bandi juures selle asutamisest saadik (1998). Samuti on Vind üles astunud erinevates koosseisudes enamike eesti džässmuusikutega, sh Tanel Ruben, Riho Sibul, Raul Sööt, Raul Vaigla, Virgo Sillamaa, Kadri Voorand, samuti teinud koostööd Tõnis Mägiga, kollektiiviga Lippajad ning ameerika hip-hopi ning beatboxi meistri Napoleon Maddoxiga. Lisaks on Meelis Vind ka ise kokku kutsunud ansambleid ning loonud neile muusikat – Vind Project (autoriplaat „Twilght Patterns“ 2006), VindPower (album „VindPower“ 2012), Vind Project 2 ja Vind Project 3 (autoriplaat „Liivamandala“ 2013). Vind on astunud üles džässfestivalidel nii Eestis kui ka mujal, samuti osalenud ka rahvusvahelistes koosseisudes, sh koos Markus Ketola (löökpillid, Soome) ja Kálmán Oláhiga (klaver, Ungari). Vind on tegelenud ka vaba improvisatsiooniga.

Meelis Vind on 2014. aastal pälvinud Danske Jazziauhinna aktiivse ja loomingulise tegevuse eest džässmuusikuna.

© EMIK 2015

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).