Kaia Urb

26.02.1956 Tallinn

Kaia Urb on eesti hinnatumaid suurvormisoliste nii kodu- kui ka välismaal. Ta on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi muusikapedagoogika erialal Harald Uibo klassis (1979) õppides ühtlasi laulmist Elsa Maasiku juhendamisel ning täiendanud end laulu alal Stockholmis Lilian Gentele juures (1990).

Alates aastast 1982 laulab Kaia Urb Eesti Filharmoonia Kammerkooris. Ta on olnud koori repertuaari kuuluvate suurvormide solist nii arvukatel plaadistustel kui ka kontsertreisidel. Nii Eesti Filharmoonia Kammerkoori kui ka Tallinna Kammerorkestri solistina on ta esinenud Euroopas, USA-s, Kanadas, Jaapanis ja Austraalias, muuhulgas on üles astunud ka rahvusvahelistel festivalidel Ansbachis, Bremenis, Huddersfieldis, Perthis, Milanos, Abu Goshis jm. Kaia Urb on teinud koostööd tunnustatud dirigentidega sh Tõnu Kaljuste, Neeme Järvi, Paul Mägi, Paul Hillier, Olari Elts, Juha Kangas, Daniel Reuss, Nikolai Aleksejev jt ning esinenud muusikakollektiividega The Hilliard Ensemble, Göteborgi Sümfooniaorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Hortus Musicus, NYYD Ensemble, Leedu Kammerorkester, Praha Kammerorkester, Austraalia Kammerorkester, Detroidi Sümfooniaorkester, The Hague Philharmonic Orchestra jt.

Kaia Urbi repertuaar ulatub barokiajastust tänapäeva heliloojate uudisteosteni, repertuaari kuuluvad muu hulgas Johann Sebastian Bachi "Matteuse passioon", "Johannese passioon", "Markuse passioon", "Ülestõusmisoratoorium" ja mitmed kantaadid, Georg Friedrich Händeli “Messias”, “Juudas Maccabaeus”,  “Brockes-Passion”, “Dixit Dominus”, Henry Purcelli “Dido ja Aeneas”, Claudio Monteverdi “Vespro della Beata Virgine”, Ottorino Respighi “Jõuluoratoorium”, Antonio Vivaldi “Gloria”, Joseph Haydni “Loomine”, "Aastaajad" ja missad, Wolfgang Amadeus Mozarti Reekviem, “Vesperae solennes de Confessore”, “Litaniae Lauretanae” ja missad, Felix Mendelssohni “Elias”, Gabriel Fauré Reekviem, Francis Poulenci “Gloria”; Steve Reichi “Tehillim”, “Proverb”, Arvo Pärdi “Passio”, “Miserere”, “Te Deum”, Luciano Berio “Sekvents” jpt.

Kaia Urb on tuntud ka särava kammerlauljana. Aastast 1992 teeb Kaia Urb tihedat koostööd kitarrist Heiki Mätlikuga, kellega koos on välja antud mitmeid CD-sid. Lisaks on ta teinud koostööd mitmete ansamblitega nagu Camerata Tallinn, Corelli Consort ning esinenud Eesti kooridega sh Ellerhein, Noorus, TTÜ meeskoor ja Eesti Raadio koor. Ta on esitanud paljude Eesti heliloojate teoseid sh Ester Mägi, Kuldar Sink, Eino Tamberg, Veljo Tormis, Toivo Tulev, Margo Kõlar ja René Eespere, mitmed teosed on kirjutatud Kaia Urbi häält silmas pidades ning kõlanud esmaettekandena tema esituses sh Eester Mägi "Öö", "Silmil suletuil", Eino Tambergi "Mälestusi isast op.113", Veljo Tormise "Kümme haikut" (Heiki Mätliku seade), Toivo Tulevi "Der Herr ist mein getreuer Hirt I", Margo Kõlari "Andromeda" ja "Öö", René Eespere "Glorificatio", "Epigramm VI" ja "Passiones". Lisaks on ta pikka aega teinud koostööd mitme Eesti muusikafestivaliga nt Haapsalu Vanamuusikafestival ja David Oistrahhi festival.

Aastatel 1996 ja 1998 on Kaia Urb pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. Aastal 2013 omistati Kaia Urbile Valgetähe IV klassi teenetemärk.

© EMIK 2014

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).