Toomas Vana

Toomas Vana
28.04.1970

Toomas Vana on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli klaverierialal Maigi Pakri juhendamisel (1988) ning õppinud lisaks heliloomingut René Eespere klassis. Aastatel 1988–1991 õppis Toomas Vana Tallinna Riiklikus Konservatooriumis klaveri erialal Bruno Luki juhendamisel ning jätkas aastatel 1991–1998 õpinguid Karlsruhe muusikaülikoolis (Hochschule für Musik Karlsruhe), Kalle Randalu klassis. Lisaks on Toomas Vana õppinud lühikest aega ka Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis basskitarri Toivo Undi juhendamisel ning Tallinna Riiklikus Konservatooriumis kompositsiooni Lepo Sumera klassis.

Toomas Vana on andnud aastast 1989 soolokontserte – ta on esinenud Baltiriikides, Brasiilias, Rootsis, Saksamaal, Skandinaavia maades, Soomes, Ukrainas, Venemaal jm. Toomas Vana repertuaari kuulub 19. sajandi romantiline klaverimuusika sh Robert Schumanni, Johannes Brahmsi ja Ferenc Liszti teosed, Wolfgang Amadeus Mozarti ja Ludwig van Beethoveni looming, samuti nüüdismuusika. Tihedam koostöö seob Toomas Vana pianist Natalia Zagalskaiaga, kellega esineb klaveriduos. Kriitikud hindavad tema klaverimängus kontseptsiooni selgust, spontaansust ja kõlalist mitmekülgsust. Toomas Vana on esinenud koos mitme orkestriga, sealhulgas ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga (dir. Nikolai Aleksejev). Toomas Vana esitatud muusikaga on ilmunud CD-d Robert Schumanni, Clara Wieck Schumanni ja Johannes Brahmsi teostega (Antes, 1997) ning „Tastenfieber, Das Klavier“ (Kreuz Verlag, 2001).

Aastast 1991 elab Toomas Vana Saksamaal, kus tegutseb solisti ja kammeransamblistina, töötab dotsendina Karlsruhe muusikaülikoolis (Hochschule für Musik Karlsruhe) ja osakonnajuhatajana Badeni konservatooriumis (Badisches Konservatorium). Lisaks tegutseb ta ka helisalvestuste produtsendina ja helirežissöörina.
Tunnustused:

1988 – I koht vabariiklikul pianistide konkursil Tallinnas
1992 – II koht rahvusvahelisel Brahmsi konkursil Hamburgis
1994 – I koht Saksamaa muusikaülikoolide vahelisel konkursil Düsseldorfis
1999 – IV koht rahvusvahelisel „Vianna da Motta“ konkursil Macaus
2002 – II koht rahvusvahelisel konkursil „Cittá di Marsala“ Itaalias
2003 – I koht konkursil „Valsesia Musica“ Itaalias

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).