Mihhail Gerts

25.02.1984, Tartu

Eesti noorema põlvkonna dirigent Mihhail Gerts on publikule tuntud eelkõige muusikalavastuste dirigendina. Esimest muusikali („Cabaret“, 2003) juhatas ta juba 19-aastaselt. Samuti on Mihhail Gerts seisnud mitme koori ees. 2015. aasta sügisest tegutseb ta aga Hageni Teatri 1. kapellmeistri ja peadirigendi asetäitjana.

Mihhail Gerts on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli klaveri (õpetaja Maigi Pakri) ja koorijuhtimise erialal (õpetaja Anneli Mäeots). 2006. aastal lõpetas Gerts Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveri erialal professor Ivari Ilja klaveriklassis, õppides ühtlasi dirigeerimist Kuno Arengu, Toomas Kapteni ja Paul Mägi juures. 2007. aastal omandas ta samas magistrikraadi orkestridirigeerimise erialal Paul Mägi juhendamisel. 2011 omandas Gerts doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasning on täiendanud ennast Berliini Hanns Eisleri nimelises Muusikakõrgkoolis professorite Christian Ehwaldi ja Hans-Dieter Baumi juures. Ta on osalenud ka Neeme Järvi, Paavo Järvi, Eri Klasi, Jorma Panula, Leif Segerstami ja Aleksander Polištšuki meistrikursustel.

Aastatel 2001–2003 juhatas Mihhail Gerts Tallinna 21. Keskkooli kammerkoori, millega ta 2003. aastal rahvusvahelisel konkursil Budapestis võitis kulddiplomi ning pälvis ühtlasi noore dirigendi eripreemia. Ta on juhatanud aastatel 2003–2005 Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestrit ja 2004–2005 Tallinna Kammerkoori ning võitnud kooriga rahvusvahelisel võistlusel Lindenholzhausenis Saksamaal hõbediplomi.

Aastatel 2005–2007 töötas Mihhail Gerts Eesti Rahvusmeekoori dirigendina ja peadirigendi assistendina ning aastatel 2007–2014 Rahvusooper Estonia dirigendina. 2013. aastast on Gerts Saksa Muusikanõukogu prestiižse dirigentide foorumi stipendiaat.

Gerts on juhatanud Johan Tamverki oratooriumi „Taavet ja Koljat“ esiettekannet (2006), olnud muusikalide „Cabaret“ (Vanalinnastuudio, 2003–2004), „Grease“ (Eesti Riiklik Nukuteater, 2004), „Rent“ (2004), „Mees La Manchast“ (2005), „Maria de Buenos Aires“ (Birgitta festival, 2006) ning Veljo Tormise ooperi „Luigelend“ (Eesti Muusika Päevad, 2007) muusikajuht. Estonias on ta dirigeerinud üle 30 erineva muusikalavastuse, sh ooperid „Così fan tutte“ (Wolfgang Amadeus Mozart), „Tuhkatriinu“ (Gioachino Rossini), „Wilhelm Tell „ (Gioachino Rossini), „Maskiball“ (Giuseppe Verdi), „Traviata“ (Giuseppe Verdi), „Rigoletto“ (Giuseppe Verdi), „Armastus kolme apelsini vastu“ (Sergei Prokofjev), „Carmen“ (Georges Bizet), „Tosca“ (Giuseppe Verdi), „Boheem“ (Giacomo Puccini), „Armastuse valem“ (Mari Vihmand), „Cyrano de Bergerac“ (Eino Tamberg), mitmed balletid ja operetid.

Külalisdirigendina on Mihhail Gerts juhatanud teatrites Teatro La Fenice (Itaalia), Teatro delle Muse (Itaalia), Northern Ballet (Inglismaa), samuti festivalil Kammeroper Schloss Rheinsberg ning Leipzigi Ooperis, Peterburi Mihhailovski teatris ja Valgevene Rahvusooperis. Ta on seisnud Berliini Saksa Sümfooniaorkestri, Kölni WDRi sümfooniaorkestri, Württemberg Kammerorkestri, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna kammerorkestri, Vanemuise sümfooniaorkestri jt. orkestrite ees.

Tunnustused:
- finalistidiplom 3. Jevgeni Svetlanovi nimelisel dirigentide konkursil Pariisis (2014)
- Leipzigi Ooperi ja Saksa Muusikanõukogu poolt välja antud Saska Operetipreemia noortele dirigentidele (2014)
- finalist Donatella Flicki nimelisel dirigentide konkursil Londonis (2014)
- Rahvusooper Estonia kolleegipreemia (2009)
- Eesti Rahvuskultuuri Fondi debüüdipreemia Astor Piazzolla tango-ooperi „Maria de Buenos Aires“ juhatamise eest Birgitta festivalil (2006)
- II preemia ja RAM-i eripreemia Eesti noorte koorijuhtide konkursil (2004)
- II preemia noorte pianistide konkursil Volhovis (2000)
Vaata ka: http://www.mihhailgerts.com/

Vaata ka: Mihhail Gertsi koduleht

© EMIK 2013
(täiendatud september 2015)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).