Vambola Krigul

12.04.1981 Tallinn

Vambola Krigul on löökpillimängijana tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestrandina.

Vambola Krigul alustas muusikaõpinguid Nõmme Muusikakoolis flöödi erialal õpetaja Kai Kiige juures ja jätkas löökpillide erialal Madis Kaupmehe juhendamisel ning õppis samas ka klarnetit ja saksofoni Villu Mustingu klassis. Ta lõpetas aastal 1999 Tallinna Muusikakeskkooli löökpilli erialal, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppe 2004 ja magistriõppe 2006 ning käesoleval ajal jätkab doktoriõppes Rein Roosi juhendamisel. Ta on täiendanud end meistrikursustel Stockholmis (1998, juhendajad Keiko Abe, Sylvio Gualda ja Evelyn Glennie), Moskvas (2000, juhendajad Mark Pekarski ja Tomaš Ondrušek) ja Tšehhis Trstenices (2002, juhendajad Klaus Tresselt ja Ivo Medek).

1997. aastal saavutas Krigul esikoha klarnetimängijana vabariiklikul noorte puhkpillimängijate konkursil. 2000. aasta märtsis toimunud “Klassika-Eurovisiooni” konkursil jõudis ta  kohalikku finaalvooru, teostades oma toonase peaeesmärgi mängida solistina sümfooniaorkestri ees. 2001. aasta jaanuaris võitis ta Yamaha korraldatud konkursi löökpillimängijatele

Solistina on Vambola Krigul esinenud Eestis, Soomes, Rootsis ja Saksamaal. Alates 2000. aastast on ta mänginud  Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris ja aastast 2002 Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestris. Aastatel 2002–2006 oli Krigul õpetaja Nõmme Muusikakoolis ning ta on olnud Põltsamaa ja Võru muusikalaagrites löökpillimängukursuste juhendajaks.

Krigul on osalenud erinevates projektides solisti ja kammermuusikuna, ta on nüüdismuusikaansambli U: löökpillimängija ja kuulunud ka NYYD Ensembli koosseisu. Vambola Krigul asutas aastal 2000 löökpilliansambli PaukenfEST, mille koosseisus on lisaks veel Anto Õnnis, Madis Metsamart ja Lehari Kaustel. Ansamblile on kirjutanud teoseid Eino Tamberg, Lepo Sumera, Sven Grünberg, Ülo Krigul, Margo Kõlar ja teised. PaukenfEST on ülesastunud peaaegu kõikidel Eesti olulisematel muusikafestivalidel, nende hulgas Rahvusvaheline Uue Muusika Festival „NYYD“, Eesti Muusika Päevad, „Klaaspärlimäng“ ja Rahvusvaheline Pianistide Festival „Klaver“.

Vambola Krigul on solisti ja erinevate ansamblite liikmena osalenud paljude Eesti heliloojate – Toivo Tulevi, Galina Grigorjeva, Märt-Matis Lille, Lepo Sumera, Ülo Kriguli, Kristjan Kõrveri, René Eespere ja Jaan Räätsa – teoste esmaettekannetel. Samuti on ta teinud kammermuusikaprojekte koos Sven Grünbergi, Kalle Randalu, Madis Metsamardi, Anto Õnnise, Ann Õuna ja klaveriduoga Kai Ratassepp – Mati Mikalai.

Vambola Krigul tegeleb aktiivselt ka laulmisega, ta on laulnud kammerkooris Voces Musicales ning käesoleval ajal on tegev sakraalmuusika ansamblis Heinavanker.

© EMIK 2009

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).