YXUS Ensemble

NYYD Ensemble’st välja kasvanud YXUS Ensemble alustas tegevust 2013 aasta algul. Kammermuusikale orienteeritud ansambel toob Eesti publikuni maailma nüüdismuusikat ning tutvustab eesti muusikat kuulajaile väljaspool Eestit.
YXUS Ensemble on varieeruva koosseisuga ansambel, mille põhituumiku moodustavad keelpillikvintett, puhkpillikvintett, klaver(id) ja löökpillid. Enamasti mängitakse ilma dirigendita.
Üksikute kontsertide asemel on ansamblil kavas luua kontserdisarju, et keskenduda põhjalikumalt valitud teemadele. Kavas on korraldada ka ühe interpreedi keskseid projekte, kus YXUSe liikmed saavad vabalt realiseerida oma ideid repertuaarile ajastulisi piire seadmata.

Ansambli debüütkontsertidel 2. märtsil 2013 Vanemuise kontserdimajas ja 3. märtsil Estonia kontserdisaalis astus ansambel üles koosseisus: Harry Traksmann (viiul), Juta Õunapuu (viiul), Torsten Tiebout (vioola), Leho Karin (tšello), Mihkel Peäske (flööt), Toomas Vavilov (klarnet) ja Jana Peäske (klaver), muusikat illustreerisid videokunstnik Emer Värgi visuaalid. Steve Reichi „Different trains” järgi nimetatud kontserdikava koondas endasse rongidest inspireeritud teoseid Toivo Tulevilt, Rauno Remmelt ja Ardo Ran Varreselt ning Eesti esiettekandele tuli Erkki-Sven Tüüri Teine keelpillikvartett „Kadunud palved” („Lost prayers”).
 

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).