Urmas Taniloo


Urmas Taniloo sündis 1953 Tartus. Muusikahariduse omandas ta Tartu H. Elleri nim. Muusikakoolis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1977 oreli- ja klaveri erialal professor Hugo Lepnurme ja dotsent Ada Kuuseoksa käe all. Hiljem on ta täiendanud end Hans Gebhardi, Leo Krämeri, José Gonzalez Urioli, Peter van Dijki jt meistrikursustel.

Alates 1978. aastast on Urmas Taniloo esinenud orelisolistina Eestis, Lätis, Leedus, Venemaal, Tšehhimaal, Soomes, Rootsis ja Norras. Erinevate kooride (RAM, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, TAM, Tartu Poistekoor, Ellerhein, Kurekell, Tarbatu laulukoor jt) saatjana viibinud USA-s, Kanadas, Saksamaal, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Šveitsis, Poolas, Iirimaal, Venemaal, Ukrainas, Kaukaasias ja Kesk-Aasias. Urmas Taniloo on olnud solistiks ERSO, Rahvusooper Estonia ja Vanemuise teatri sümfooniaorkestri ning Eller Sümfonieti kontsertidel dirigentide Paul Mägi, Peeter Sauli, Endel Nõgene ja Lilyan Kaivu käe all ning osalenud suurvormide ettekannetel.

1978-–1998 andis Urmas Taniloo regulaarselt orelikontserte Vanemuise Kontserdisaalis ning osales elava orelimuusikaga Vanemuise teatri etendustes, sh mängis eesti heliloojate orelimuusikat A. H. Tammsaare lühiproosal põhinevas näidendis "Tõde", samuti valikmuusikat O. Toominga näidendile Albert Schweizerist, näidendile "Musta mandri kasupoeg", T. S. Eliot' näidendile "Mõrv katedraalis", on esinenud Betti Alveri luule ja eesti muusika õhtul jpm.

Urmas Taniloo on esinenud koos tuntud eesti lauljate (M. Voites, L. Mark, N. Kurem, E. Vanamölder, T. Noor, J. Pärg jt) ning instrumentalistidega (L. Kits, A. Fisch, O. Ainomäe, K. Eeroja-Põldoja jt).

Käesoleval ajal töötab Urmas Taniloo organisti ja orelihooldajana Vanemuise Kontserdimajas ning õpetaja ja helirežissöörina H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis. Kohaliku muusikaelu entusiasti ja arhivaarina on Urmas Taniloo jäädvustanud paljude Tartu kooride, ansamblite ja orkestrite esinemisi arvukatel CD-del.

Urmas Taniloo orelimängu on salvestanud Eesti Raadio ja Eesti Televisioon. 2005 valmis Tanilool koostöös Eesti Raadioga kaks CD-d – üks soolomuusikast ja teine ansamblimuusikast.
 

© EMIK 2012

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).