Pirjo Jonas

Pirjo Jonas omandas 2007. aastal bakalaureuse kraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ooperilaulu erialal ning 2009. aastal samas magistrantuuri dotsent Nadja Kuremi lauluklassis. Lisaks on ta omandanud kõrghariduse Tartu Ülikoolis inglise keele ja kirjanduse erialal. Alates hooajast 2010/2011 on Pirjo Jonas Teater Vanemuise koosseisuline solist.

Pirjo Jonase repertuaar ulatub vanamuusikast kaasaegsete heliloojate loominguni. Ta on osalenud solistina paljude suurvormide ettekannetel, nt. Haydni "Loomine", Schuberti Missa G-duur, Charpentier' "Te Deum", Pergolesi "Stabat mater" ja "Laudate pueri Dominum", Saint-Saëns'i "Jõuluoratoorium", Mozarti "Vesperae solennes de confessore", Bachi "Jõuluoratoorium" ja "Johannese passioon", Händeli "Messias" ja "Gloria in excelsis Deo", Vivaldi "Gloria" ja "Magnificat", Kriguli jõuluoratoorium "Jõulujõud ehk miljonäärid 20 aastat hiljem". Ta on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Nikolai Aleksejev (Venemaa), Normunds Vaicis (Läti), Ari Angervo (Soome), Anu Tali, Toomas Siitan, Lauri Sirp, Ants Soots, Risto Joost, Jüri Alperten, Erki Pehk, Mihkel Kütson, Paul Mägi jt.

Pirjo Jonase rollide hulka Teatris Vanemuine kuuluvad Lotte ema Anna ja Kaelkirjak (Pajusaare „Lotte unenäomaailmas“), Frasquita (Bizet’ „Carmen“), Carlotta Giudicelli (Webberi „Ooperifantoom“), Mõisapreili (Aintsi „Rehepapp“), Viiu (Tubina „Reigi õpetaja“), Iti (Ehala „Nukitsamees“), Titania/1. sopran (Purcelli „Haldjakuninganna“), Sophie (Massenet’ „Werther“), Jänes Sophie ja Pots-kuujänes (Pajusaare „Kosmonaut Lotte”), Damon (Händeli „Acis ja Galatea”), Susanna (Mozarti „Figaro pulm“), Cupido (Offenbachi „Orpheus põrgus”) ja Daam (Kanderi „Cabaret”). Samuti on ta teinud kaasa Molière näidendis „Ebahaige” (Angelique) ja kontsertlavastustes „Hispaania öö”, „Õhtu Kálmániga“ ja „Õhtu Straussiga“.

Lisaks on ta laulnud Rahvusooperis Estonia sellistes rollides nagu Fiakermilli (R. Struassi „Arabella“, kontsertettekanne), Madeleine (Ábrahámi „Savoy ball”), Anastasia von Eggenberg (Kálmáni „Silva”) ja Oscar (Verdi „Maskiball“), astunud üles Pärnu Rahvusvahelisel Ooperimuusika Festivalil „PromFest” La Charmeuse’ina (Massenet’ „Thaïs“) ning teinud kaasa EMTA ooperlavastustes Papagenana (Mozarti „Võluflööt“), Ninettana (Mozarti „La finta semplice”) ja Adele’ina (Isouard’i „Loteriiloos”).

 2011. aastal määrati Pirjo Jonas Eesti Teatriliidu poolt Kristallkingakese auhinna laureaadiks ja samuti on ta rahvusvahelise Richard Wagneri Ühingu 2011. aasta stipendiaat. 2011. aasta suvel jõudis Pirjo Jonas Klaudia Taevi nimelisel noorte ooperilauljate konkursil finaali ja pälvis eriauhinna parima Franz Schuberti "Ave Maria" esituse eest.
 

© EMIK 2012
(täiendatud detsember 2015)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).