Muusikauudised

Selgusid konkursi LHV noor helilooja võitjad


„LHV Noor helilooja 2024“ finalistid.
Foto: Rene Jakobson 

27. aprillil toimus Tartus Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis juba kümnendat korda toimuva konkursi „LHV Noor helilooja 2024“ finaalkontsert. Žürii koosseisus Alisson Kruusmaa, Mariliis Valkonen ja Margo Kõlar valis konkursile laekunud arvukate helitööde hulgast finaalkontserdile 12 teost. Konkursi finalistid olid seekord Kadri Klanberg, Hele-Riin-Raun, Luisa Susanna Kütson, Emilie Ruus, Antti Marjapuu, Georg Jakob Salumäe, Mariann Raun, Lola-Mariin Kuus, Selina Feklina, Gerli Ong, Miia Vanahans ja Havryil Sydoryk. Teosed kandis finaalkontserdil ette ansambel koosseisus: Gertrud Jeffrey (löökpillid), Kristin Müürsepp (flööt ja piccolo) ja Jorma Toots (klaver).

Konkursi peapreemia „LHV noor helilooja 2024“ pälvis Lola-Mariin Kuus flöödile, löökpillidele ja klaverile kirjutatud teose eest „Uus ruum”. Nooremas vanusegrupis pälvis „LHV tulevikulootuse“ nimelise esimese preemia Gerli Ong löökpillidele ja klaverile kirjutatud teose eest „Tuli tuld ei kustuta“. Vanema vanusegrupi teise preemia sai Georg Jakob Salumäe teose eest „Echo” ja kolmanda Kadri Klanberg teosega „Tähtede saatmine“. Nooremas vanusegrupis pälvisid „LHV tulevikulootuse“ nimelise II preemia Havryil Sydoryk teosega „Müsteerium” ja III preemia Miia Vanahans teosega „Muutlik ilm”. Žürii sõnul oli selleaastane finaalkontsert erakordselt kõrgetasemeline nii teoste kui ka esituste poolest. Helitöid iseloomustas asjatundlik partituuri viimistletus ja muusikaline kirjaoskus üldisemalt. Kui vaadata noorte komponistide teemavalikuid, siis kõik tööd on pärit väga erinevatest loomeallikatest alates looduspiltidest ja rahvamuusikast lõpetades armastuse, eksistentsi ja teadvusseisundite peegeldamisega. See kõik muutis kontserdi rikkalikuks muusikaelamuseks.

„Auhinnatud töid iseloomustab hea pillide tundmine ja nende erinevate võtete kasutamisoskus, muusikalise arengu tajumine, materjali sidus kasutamine, läbimõeldud detailid ja leidlikud kooskõlad,” leidis žürii liige Alisson Kruusmaa.

„Noorema vanusegrupi võidutöö, Gerli Ongi „Tuli tuld ei kustuta“, paistis silma ebatraditsioonilisele koosseisule (klaver, löökpillid) oskusliku kirjutamise poolest. Peaaegu et tajutavate helikõrgusteta loos oli hoitud kompositsioon nii vormiliselt kui kõlaliselt kompaktse tervikuna. Vanema vanusegrupi esikoht läks Lola-Mariin Kuusi teosele „Uus ruum“, kus erinevate kõlavärvide ja mänguvõtete abil oli loodud selge ülesehitusega köitev omailm. Briljantselt kõlas teise koha teos Georg Jakob Salumäe „Echo”, kus flöödi ja klaveri armastust kiirgavasse lummusesse sekkusid brutaalsed timpanilöögid. Kolmanda koha saavutanud Kadri Klanberg lõi detailselt läbitöötatud materjali, hea tämbritunnetuse ja pillide omavahelise kooskõlaga dünaamiliselt voolava pala „Tähtede saatmine”,” kirjeldas võidutöid Mariliis Valkonen.

Klassikaraadio tunnustas Mariann Rauni teost „Tuhkvalgus”, mis mõjub kõlatundliku looduslüürilise fantaasiana. Interpreetide lemmik oli Selina Feklina teos „Poolautomaatika”.

„Loos oli väga selge kulminatsioonini viiv areng ja teose materjali transformatsioon oli läbi viidud nii mängijaid kui kuulajaid kaasahaaravalt. Helilooja oli väga selgelt ja detailselt oma ideed kirja pannud ning esitajana ei tekkinud kahtlust, mida ühe või teise muusikalise mõttega väljendada sooviti,” kommenteerisid seekordset lemmikut interpreedid Jorma Toots ja Kristin Müürsepp.

Žürii eripreemia pälvis Emilie Ruusi teos „Mõte olematusest“, mille  tugevuseks oli žürii sõnul vormiliselt terviklik võluv helimaailm, mida juhtis silmapaistev flöödipartii.

Konkurss „Noor helilooja“ sai alguse 2014. aastal. Seda korraldab Eesti Muusikafond. Konkurss on ellu kutsutud kuni 22 a. vanustele noortele ja toimub kahes vanuserühmas. Konkursi preemiafondi toetab LHV. Konkursi kunstiline juht on Ardo Ran Varres.

Toetajad ja koostööpartnerid:
LHV pank, Tartu Kultuurkapital, ERSO, Klassikaraadio, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Kultuurkapital, festival Eesti Muusika Päevad, festival “AFEKT”, Heino Elleri Muusikakool, Eesti Heliloojate Liit
 

Tagasi