Paul Mägi

13.10.1953, Tallinn

Paul Mägi on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli viiuli- ja trompetierialal, õpetajateks Endel Lippus ja Tõnu Tarum. 1980. aastal lõpetas ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi trompetierialal Tõnu Tarumi juhendamisel ning 1984. aastal Moskva konservatooriumi dirigeerimiserialal, kus õppis Gennadi Roždestvenski käe all.

Aastal 1974 asutas Paul Mägi Eesti Raadio juurde kammerorkestri, millest 1978. aastal moodustus Eesti Raadio Kammerorkester – orkestri kunstilise juhi ja direktorina tegutses ta 1984. aastani. Aastatel 1978–1984 töötas ta Eesti Televisiooni ja Eesti Raadio estraadiorkestri dirigendina ning rajas 1980. aastal Eesti Raadio bigbändi, olles ühtlasi selle kunstiline juht. Aastatel 1984–1988 stažeeris ta NSVL Kultuuriministeeriumi Riikliku Sümfooniaorkestri juures.

Paul Mägi on olnud Rahvusooper Estonia dirigent (1984–1991) ning aastatel 1995–2002 teatri kunstiline juht ja peadirigent. Kunstilise juhina ametisse astudes, algatas ta Estonia teatri ümbernimetamise Rahvusooperiks Estonia. Rahvusooper Estonia loomingulise juhina on Mägi olnud mitme ooperi salvestamise eestvedajaks ja dirigendiks, sh Giuseppe Verdi „Nabucco“ (2000) ja eino Tambergi „Cyrano de Bergerac“ (2004). Samuti on ta tellinud Eesti algupäraseid oopereid, näiteks Raimo Kangro „Süda“ ja René Eespere „Gurmaanid“ ning olnud enam kui 30 ooperi muusikajuht.

Muusikajuhi ja peadirigendina on ta olnud aastatel 2011–2020 ametis ka Tartu Vanemuise teatris. Paul Mägi juhatusel on seal etendunud Verdi „Trubaduur“, Lehári „Lõbus lesk“, Massenet’ „Werther“, Tšaikovski „Jevgeni Onegin“, Aintsi „Rehepapp“, Tubina „Reigi õpetaja“, Bizet’ „Carmen“, Donizetti „Lucia di Lammermoor“, Lille „Tulleminek“, J. Straussi „Viini veri“ ja Puccini „Madama Butterfly“. 2014. aastal pälvis Vanemuise teatri lavastusmeeskond, orkester ja trupp Eesti Teatriliidu muusikalavastuse auhinna Pjotr Tšaikovski ooperi „Jevgeni Onegin“ kunstiliselt nauditava tulemuse eest. Paul Mägi dirigeerimisel on Vanemuise teater salvestanud Eduard Tubina ooperi „Reigi õpetaja“ ning Vanemuise Sümfooniaorkester andnud välja viis helikandjat Eino Tambergi, Villem ja Artur Kapi, Ester Mägi, Eduard Tubina, Anton Bruckneri ja Camille Saint-Saënsi loominguga.

Lisaks on Paul Mägi töötanud Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri kunstilise juhi ja peadrigendina (1990–1994) ning Uppsala Kammerorkestri kunstilise juhi ja dirigendina (2004–2017). Mägi juhatusel astus Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri mh üles Rootsis, Šveitsis, Saksamaal, Hispaanias, Itaalias ja Austrias, festivalidel Amsterdamis, Portugalis, Suurbritannias, Belgias ja Prantsusmaal. Uppsala Kammerorkestril on Mägi juhatusel ilmunud kokku üheksa CD-d Naxose plaadifirma alt. Hetkel tegutseb Paul Mägi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkestri peadrigendina.

Paul Mägi on juhatanud kontserte mitmel pool maailmas, sh Venemaal, Skandinaaviamaades, Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal, Hispaanias, Portugalis, Poolas, Bulgaarias, Leedus, Belgias, Hollandis, Soomes, Ukrainas, Šveitsis, Ecuadoris, Iirimaal, USA-s jm. Lisaks Eesti Riiklikule Sümfooniaorkestrile ja teistele Eesti orkestritele on Paul Mägi esinenud külalisdirigendina selliste orkestrite ees nagu Detroiti Sümfooniaorkester, Moskva Filharmoonia Sümfooniaorkester, Equadori Rahvuslik Sümfooniaorkester, Rootsi Raadio Sümfooniaorkester, Stockholmi Kuninglik Filharmooniaorkester, Göteborgi Sümfooniaorkester, Malmö Sümfooniaorkester jpt. Ta on osalenud mitmetel rahvusvahelistel festivalidel, sh Les Fêtes Musicales en Touraine, Chichester Festivities, Festival Costa do Estoril jpm. Ooperidirgendina on ta juhatanud oopereid Soome Rahvusooperis, Moskva Suures Teatris, Nantes’i Ooperis, Stockholmi Kuninglikus Ooperis, Malmö Ooperis, Belgias, Küprosel, Moskva ooperiteatri Helikon etendusi Salzburgi Festspielhausis, Prantsuse Raadio Festivalil Montpellier’s ja Champs-Elyseé teatris Pariisis, festivalidel Wexford Festival Opera (Iirimaa) ja PromFest, Belgias, Küprosel jm. Ta on esmaesitanud ja salvestanud eesti heliloojate teoseid, sh Erkki-Sven Tüüri Sümfoonia nr 2 (Finlandia Records, 2004) ja Eduard Tubina „Reigi õpetaja“ (Ondine, 1992).

Paul Mägi on töötanud dirigeerimisõppejõuna Läti Muusikaakadeemias (1991–1994) ja alates 1989. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (alates 1994 professor). Aastast 2003 on ta Stockholmi Kuningliku Muusikakõrgkooli külalisprofessor. Tema õpilaste hulka kuuluvad Erki Pehk, Pauls Putninš, Thomas Kemp, Aivo Välja, Olari Elts, Mihhail Gerts, Lehari Kaustel ja mitmed teised.

Paul Mägi on olnud tegev ka dzässviiuldajana, esinenud koos BBC sümfooniaorkestriga Londoni Royal Festival Hallis ja Bostoni sümfooniarkestriga ning saanud 1978 Tblisi dzässifestivalil Poola ajakirja „Jazz Forum“ eripreemia. Lisaks on ta olnud kaastegev mitmes ansamblis (Varjud, Hõim, Ruja) ning mitmetes džässkoosseisudes, millega teinud ERRis salvestusi.

Paul Mägi on pälvinud noore muusiku preemia (1985), Läti Vabariigi Kultuuriauhinna (1994), kolmel korral Eesti Teatriliidu aastapreemia (1995, 1997, 2000), kahel korral Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (1999 – Rahvusooper Estonia muusikalise juhi ja dirigenditöö eest; 2013 – laiahaardelise dirigenditegevuse eest nii Eestis kui ka välismaal) ning Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2000). Talle on omistatud Uppsala Kammerorkestri audirigendi nimetus (2017) ning Valgetähe IV klassi teenetemärk (2001).

© EMIK 2013
(täiendatud jaanuaris 2022)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).