Kaija Lukas

11.02.1987 Rapla

Kaija Lukas sai viiulipisiku vanaisalt Lembit Tatrikult, kes oli kauaaegne Estonia Teatri orkestri viiulirühma liige. Muusikalise perekonna toetusel alustas Kaija viiuliõpinguid aastal 1993 Rapla muusikakoolis Tekla Tappo ja Reet Leinuste juhendamisel. Õpingud jätkusid Tallinna Muusikakeskkoolis Tiiu Päeske viiuliklassis, kus osales õpingute kõrvalt Euroopa Liidu noorteorkestri töös (2005–2006) ning võttis osa kontsertreisidest üle Euroopa. Aastal 2006 astus Kaija Lukas Londoni Guildhalli Muusika- ja Draamakooli, mille magistriõpingud lõpetas prof. Jacqueline Rossi ja Ofer Falki juhendamisel 2012. Õpingute sisse jäi ka  Erasmuse programmi raames pooleaastane õppeperiood Austrias Salzburgis Mozarteumi ülikoolis ning täiendõpe USAs Philadelphias Temple University muusikakolledžis (2009–2010). Lisaks on Kaija Lukas täiendanud end erinevatel meistrikursustel ja festivalidel USA-s, Prantsusmaal, Austrias ja Kreekas.

Alates õpingutest Londoni Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis 2006 elab ja töötab Kaija Inglismaal. Lisaks viiulimängule on Lukas aktiivne vioolamängija, tema mitmekülgsesse repertuaari kuulub soolokontserte mõlemale instrumendile, sageli armastab esitada Johann Sebastian Bachi, Wolfgang Amadeus Mozarti ja Ludwig van Beethoveni loomingut ning samuti romantismi ajastu heliloojate muusikat sh Johannes Brahms. Kaija Lukas on esinenud Temple University orkestri ja Guildhalli sümfooniaorkestri kontsertmeistrina Kimmel Centre’s New Yorgis ja Barbican Centre’s Londonis ning on solisti ja orkestrandina tunnustatud kontserdipaikades nagu Royal Festival Hall (London), The Walt Disney Hall (LA), The Philharmonie (Berlin) ja The Concertgebouw (Amsterdam). Kammermuusikuna seob teda sage koostöö pianist Sholto Kynoch’ga, kellega on esinenud mitmetes kontserdisaalides Londonis ja Oxfordis sh St Martin-in-the-Field’s ja Blackheath Halls. Solistina on Lukas esitanud Jean Sibeliuse, Johannes Brahmsi ja Pjotr Tsaikovski viiulikontserte Exeter’i Ülikooli orkestri, de Havilland Philharmonic, ning Torbay Sümfooniaorkestriga. Eesti orkestritest on Lukas üles astunud Pärnu Linnaorkestri ja Pärnu Muusikafestivali orkestriga  ning olnud Tallinna Kammerorkestri ning Tallinna Noorteorkestri liige (kontsertmeister aastal 2005).

Hetkel tegutseb Kaija Lukas Inglise Kammerorkestri (English Chamber Orchestra), Kuningliku Filharmoonia (Royal Philharmonic Orchestra) ja Jigsaw Chamber Players koosseisudes ning  jätkab tegevust kammermuusiku, solisti ja õpetajana. Kontserttegevus seob teda ka Eestiga, kus astub üles EIL kammerkontsertidel ning on sage esineja suvisel Pärnu Muusikafestivalil.

Kaija on saavutanud kõrgeid kohti nii üleriigilistel (I preemia ja eripreemia virtuoospala eest ESTA Eesti konkursil 2005, I preemia 2007) kui ka rahvusvahelistel (III preemia ja eripreemia G. Enescu teose eest konkursil ”Remember Enescu“ Rumeenias 2004) võistlustel.

2013 asutas Kaija koos kolleegidega Inglise Kammerorkestrist koosseisu ChamberFayre  –esitatakse repertuaari ebatavalisemale triokoosseisule: viiul/vioola, flööt, kontrabass.

© EMIK 2014

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).