Muusikauudised

Arvo Pärt valiti muusikaakadeemikuks ja Paavsti kultuurinõukogu liikmeks

7. detsembril sai Eesti Teaduste Akadeemia juurde seitse uut liiget, kelle hulgas on ka Arvo Pärt – esimene sellise tiitliga pärjatud helilooja Eesti Teaduste Akadeemia 75-aastase ajaloo vältel.
Arvo Pärdi kandidatuuri esitasid Eesti Teaduste Akadeemiale Tartu Ülikooli nõukogu ja Eesti Muusikateaduse Selts.
Akadeemik, muusikateadlane Jaan Ross tunnustas üldkogu valikut põhjendades, et Arvo Pärt on muusikateaduse seisukohalt loonud uue paradigma nüüdissüvamuusika raames – tintinnabuli stiili, tänu millele teda ka nii laialdaselt tuntakse. Samas mainis ta, et oleks teaduste akadeemia liikmekandidaadina lisaks Pärdile ja Tüürile meelsasti näinud ka Veljo Tormist.
Akadeemikuks valitakse Eesti kodanikest teadlasi, kel on väljapaistvaid saavutusi uurimis- ja arendustöös ja kes on oluliselt arendanud teadust oma valdkonnas või teisi väljapaistvaid loomeisikuid, kes on andnud olulise panuse Eesti vaimukultuuri.

10. detsembril nimetas Paavst Benedictus XVI Arvo Pärdi oma kultuurinõukogu, Pontificium Consilium de Cultura, liikmeks.
Kardinal Angelo Ravasi juhitava kultuurinõukogu liikmeks valiti lisaks Arvo Pärdile filosoof Jean-Luc Marion ning mitmeid kõrgeid vaimulikke. Lisaks liikmetele valiti kultuurinõukogu juurde rida nõustajaid, nende hulgas Hispaania arhitekt Santiago Calatrava, Saksa neurobioloog Wolf Joachim Singer, Itaalia astrofüüsik Piero Benvenuti, USA füüsik Bruno Coppi ja Belgia ajakirjanik Marguerite A. Peeters.
Arvo Pärdi jaoks on see juba kolmas oluline kokkupuude Vatikaniga käesoleval aastal. 28. mail 2011 omistas katoliku kiriku tähtsaim muusikaõppeasutus Paavsti Sakraalse Muusika Instituut Pärdile audoktori tiitli. Samuti pühendas Arvo Pärt sel aastal paavstile oma teose „Vater unser“, mille Arvo Pärt ja Heldur Harry Põlda paavstile 4. juulil, tema preestriks pühitsemise 60. aastapäeva pidustustel ka ette kandsid.

Tagasi