Muusikauudised

Olari Elts dirigeeris Norras, Portugalis, Šveitsis, Eestis ja Šotimaal

Märtsikuus juhatas dirigent Olari Elts viit erinevat orkestrit viiel maal. 1. märtsil astus ta üles koos Norra Raadio orkestriga Oslo Ülikooli aulas sarjas „Superlørdag”. Kõlas kava, mida ta oli enne tutvustanud Orchestre de Bretagne’iga mitmel pool Prantsusmaal (sealhulgas Nantes’is kuulsal festivalil “La Folle Journée”, mis pühendati Schubertile): Schuberti “Avamäng itaalia stiilis”, Luciano Berio “Folk Songs” (solist Malena Ernman) ja Schuberti / Berio “Rendering”. 9. märtsil oli ta Orquestra Nacional do Porto ees Sala Suggias, peateosena kõlas Brahmsi Sümfoonia nr 1. Vahepeal, 14. märtsil dirigeeris Elts ERSOt (kavas olid Mendelssohn ja Sibelius, solist Alexander Janiczek). Järgnes töö Luzerni Sümfooniaorkestriga, kontserdid Luzerni uues kultuuri- ja kongressikeskuses 19. ja 20. märtsil, kavas Mendelssohni avamäng “Suveöö unenägu”, Griegi Klaverikontsert Nikolai Tokarevi soleerimisel ja Brahmsi Sümfoonia nr 1. 26. märtsil algasid esinemised Šoti Kammerorkestriga: kavas “Schuberti portree” kõlasid Sümfoonia nr 3, Schuberti “Viis laulu” ja “Saksa tantsud” (mõlemad Anton Weberni arranžeeringus) ning Sümfoonia nr 5. Solist oli saksa bass-bariton Stephan Loges, kontserdipaikad olid St Andrews’i Younger Hall, Ayr’i Town Hall, Glasgow City Halls ja 29. märtsil Edinburgh’i Queen’s Hall.

Olari Elts: “Hoolimata asjaolust, et Schubertist räägitakse tihti kui ühest esimesest tõelisest romantilisest heliloojast, on ta samal ajal üks viimaseid heliloojaid, kelle muusikat võib seostada retoorilise, eelromantilise traditsiooniga. Schubert ja Webern asuvad romantismiajastu vastasotstes, ometi on neil palju ühist – lüürilisus ja haprus. Kes võiks Schuberti tillukesi laule paremini arranžeerida kui Webern oma epigrammilise muusikaga?”

NYYD Ensemble’i asutaja ja juhina tuntuks saanud Olari Elts on õppinud dirigeerimist Eesti Muusikaakadeemias ja Viini Kõrgemas Muusikakoolis (Uroš Lajovici klassis) ning tulnud 2000. aastal Helsingis Sibeliuse konkursi võitjaks. Aastatel 2001-2005 töötas ta Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri peadirigendina, aastast 2006 on Orhestre de Bretagne’i kunstiline nõustaja ning 2007. aasta sügisest Šoti Kammerorkestri peakülalisdirigent ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esimene külalisdirigent. Sel hooajapoolel on Elts juhatanud ka Dresdeni Filharmoonikuid (kavas oli Erkki-Sven Tüüri Sümfoonia nr 5), Orchestre de Bretagne’i, Leedu Riiklikku Sümfooniaorkestrit ja Trondheimi Sümfooniaorkestrit.

Priit Kuusk / Maria Mölder 

Tagasi