Collegium Musicale

Kammerkoor Collegium Musicale tuli kokku 2010. aasta oktoobris dirigent Endrik Üksvärava eestvedamisel. Koori eesmärgiks on rikastada ja edendada eesti muusikamaastikku ning pakkuda häid muusikaelamusi publikule nii kodu- kui ka välismaal. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega. Olulisel kohal on vanamuusika (Gesualdo, Schütz, Bach) ja eesti heliloojate teosed (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Mirjam Tally, Galina Grigorjeva, Pärt Uusberg jt).

Collegium Musicale on pälvinud auhinnalisi kohti mitmetel koorikonkurssidel nii Eestis kui välismaal – III preemia rahvusvahelisel koorifestivalil Tallinn 2011 kammerkooride kategoorias; viis esikohta ja Grand Prix’ Itaalias Gorizias toimunud Seghizzi 50. rahvusvahelisel koorikonkursil (2011); II koht Grand Prix’ voorus ja esikohad kahes kategoorias ning eripreemia kaasaegse muusika esitamise eest 59. rahvusvahelisel koorifestivalil „Polifonico 2011“ Itaalias (2011), III koht Rahvusvahelisel Harald Anderséni Kammerkooride Konkursil (2016), võit täiskasvanute kategoorias ja Grand Prix – rändkarikas Silver Rose Bowl EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the Peoples Sing“ (2017).

Koor on teinud koostööd dirigentidega Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (Soome), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Darrel Ang (Singapur/Prantsusmaa), Toomas Vavilov, Mihhail Gerts jt ja selliste orkestrite ja ansamblitega nagu Helsingi Barokkorkester, Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester, barokkorkester Barrocade (Iisrael), Jeruusalemma Sümfooniaorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Raschér Saxophone Quartet, keelpillikvartett Prezioso jt.

Collegium Musicale on üles astunud kontsertidel ja festivalidel Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Maltal, Poolas, Soomes, Tšehhis, Hollandis Iisraelis ja Jaapanis, koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. Koor on toonud esiettekandele Tõnu Kõrvitsa „Linnuteelaeva“ ja Maria Kõrvitsa „Kuldkollane on...“ ja osalenud Roxanna Panufniku „Tallinna missa“ maailmaesiettekandel. Samuti on koor esmaesitanud Eestis Tõnu Kõrvitsa „Stabat Materit”, Erkki-Sven Tüüri „Missa brevist“ ja Vene-USA helilooja Lera Auerbachi teost „72 inglit”.

Koor on välja andnud CD-d „Veljo Tormis. Unustatud rahvad“ (2014) ja „Peegel peeglis“ (2012), mille eest pälvis Eesti Kooriühingu tiitli „Aasta kooriplaat 2012“. Lisaks osaleb Collegium Musicale CD-l „Roxanna Panufnik. Tallinn Mass. Dance of Life“ (Warner Classics, 2014).

Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksvärav on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui välismaal (2018). Eesti Kooriühing on tunnustanud aastatel 2011, 2015 ja 2018 kammerkoori Collegium Musicale tegevust tiitliga „Aasta Koor“ ning Endrik Üksväravat noore dirigendi preemiaga (2011).

Lisainfo koori kodulehel.

© EMIK 2011
(täiendatud oktoober 2018)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).