Ansambel U:

Ansambel U: on eesti aktiivseim ning tuntuim uue muusika ansambel, millele on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine ilma dirigendita. Ansambel U: on asutatud Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannese eestvedamisel 2002. aastal.

Ansambli esimene kontsert täispika kavaga toimus 16. oktoobril 2003 rahvusvahelisel uue muusika festivalil NYYD. Sellest ajast alates on esinetud nüüdismuusika festivalidel Eestis (NYYD festival, Pärnu Nüüdismuusika Päevad, Eesti Muusika Päevad, Tartu nüüdismuusikafestival Afekt, EMTA Värske heli festival Sügisfest) ning sellistel olulistel rahvusvahelistel festivalidel nagu Time of Music (Viitasaari, Soome), GAIDA (Vilnius, Leedu), Sounds New (Canterbury, Inglismaa), Nordic Music Days (Helsinki, Soome), Nuova Consonanza (Rooma, Itaalia), Third Practice (Richmond, USA), Biennale di Musica Venezia (Itaalia).

Ansambli U: reperetuaari kuuluvad nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvad teosed (Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen, Tristan Murail, Franco Donatoni, Salvatore Sciarrino, John Cage jt) kui ka eksperimentaalsed kompositsioonid. Samuti on oluline improvisatsiooni ja ebatraditsioonilise notatsiooni tõlgendamist nõudvate teoste esitamine. Mängitakse eesti muusikat ning tellitakse uudisteoseid ka välisheliloojatelt. Eesti heliloojatest on ansamblile kirjutanud muusikat Toivo Tulev, Mari Vihmand, Tatjana Kozlova-Johannes, Märt-Matis Lill, Tauno Aints, Helena Tulve, Ülo Krigul, Andrus Kallastu, Andres Lõo, välisheliloojatest Roméo Monteiro, Gérard Pape (Prantsusmaa), Antti Auvinen, Kimmo Kuitunen (Soome), Arash Yazdani (Iraan), Benjamin Broening, Brian Christian, Scott Miller, Heather Stebbins, Christopher Chandler (Ameerika Uhendriigid), Eugen Birman (Eesti/USA), Fausto Sebastiani (Itaalia) jt.

Muusikateatri alal on U: töötanud mitmeid kordi koos ühe eesti rahvusvaheliselt tunnustatuma kontseptuaalse tantsu koreograafi Mart Kangroga, kellega koostöös on sündinud etenduse „Mäng“ (2006), „Romeo ja Julia“ (2008) ja „Harmoonia“ (2009). Viimastel aastatel on Ansambel U: võitnud tähelepanu oma interaktiivse projektiga „Publikuorkester“, kus kuulajad saavad oma süle-, tahvelarvuti või nutitelefoniga esitajatega kaasa mängida, luua reaalajalist partituuri ja hääletada ja hinnata kõlavat muusikat.

Hooajal 2013/2014, mil ansambel tähistas oma kümnendat tegevusaastat, sai alguse loengkontsertide sari „URR – 10 aastat vastupanu“, kus tutvustatakse ja esitatakse nüüdismuusika olulisis teemasid. Eesti Rahvusringhäälinguga koostöös korraldatud stuudiokontserdid kantakse üle Klassikaraadio otse-eetris.

Ansamblil U: on ilmunud kolm plaati. Esikalbumil „U:“ (2009) kõlab ansamblile U: aastatel 2004–2009 kirjutatud eesti autorite muusika. Plaadi esitlus toimus esimesena Eestis „topeltreaalsuses“, kus lisaks füüsilisele kontserdile toimus esitlus paralleelselt ka virtuaalmaailmas Second Life Eesti Virtuaalsaatkonnas. Teine plaat „Protuberantsid“ ilmus 2011. aastal ning kolmas plaat „Alive“ (2015) sisaldab valitud kontsertsalvestisi aastatest 2012–2014.

Eesti Kultuurkapital on omistanud Ansamblile U: aastapreemia 2009. aastal uue muusika alase tegevuse eest Eestis ning 2016. aastal sisukate rännakute eest kaasaegsel muusikamaastikul.

Ansambli U: liikmed:
Tarmo Johannes (flööt)
Helena Tuuling (klarnet)
Merje Roomere (viiul)
Levi-Danel Mägila (tšello)
Vambola Krigul (löökpillid)
Taavi Kerikmäe (klaver)

Vaata ka ansambli U: kodulehekülge

© EMIK 2009
(täiendatud jaanuar 2017)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).