Andres Paas

10.02.1968 Kuressaare

Andres Paas on aktiivselt tegev kammermuusik ja Kuressaare Kammermuusika Päevade kunstiline juht. Lisaks tegutseb Paas õppejõuna Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis.

Andres Paas on lõpetanud aastal 1988 Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli klaveri erialal Tiiu Loopere juhendamisel ning aastal 1993 Tallinna Riikliku Konservatooriumi Ada Kuuseoksa ja Ivari Ilja klassis. Aastatel 1994–1996 jätkas Paas Eesti Muusikaakadeemias õpinguid orelierialal Ines Maidre ja prof. Hugo Lepnurme juhendamisel ning täiendas end aastatel 1993–1996 Eesti Muusikaakadeemia magistriõppes kammermuusika erialal prof. Vilma Mallese klassis. Lisaks on Andres Paas täiendanud end kammermuusika alal Budapesti Liszti-nimelises Muusikaakadeemias, juhendajateks István Csurgay, János Devich ja Márta Gulyás.

Andres Paas on töötanud aastast 1993 Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis, aastatel 1993–1997 kontsertmeistrina, seejärel kammermuusika osakonna juhatajana ning kammeransambli ja saateklassi õppejõuna. Aastatel 1995–2001 oli Paas ühtlasi Eesti Rahvusmeeskoori kontsertmeister.

Andres Paas on aktiivne kammermuusika propageerija ja viljeleja, aga on esinenud ka solistina sümfooniaorkestri ees ja soolopianistina. Lisaks on ta üles astunud organistina Budapesti, Moskva ja Hamburgi katedraalides. Paas on osalenud nii organisti kui ka pianistina mitmel Eesti Rahvusmeeskoori plaadistusel. Kammermuusikuna on Paas esitanud muusikat duosonaatidest klaverikvintettideni, tema repertuaar on väga ulatuslik - alates barokkmuusikast kuni kaasaegse muusikani hõlmates teiste seas Franz Schuberti, Béla Bartóki, Ernő Dohnányi, Dmitri Šostakovitši, Antonin Dvořáki, César Francki jt klaverikvintette, Joseph Haydni, Wolfgang Amadeus Mozarti, Ludwig van Beethoveni, Franz Schuberti, Johannes Brahmsi, Felix Mendelssohni, Sergei Rahmaninovi, Anton Arenski, Pjotr Tšaikovski, Bedřich Smetana ja Claude Debussy klaveritriosid ning Gabriel Faure ja Johannes Brahmsi klaverikvartette. Kontsertreisid on teda viinud Baltimaadesse, Venemaale, Soome, Rootsi, Taani, Norrasse, Ungarisse, Saksamaale, Prantsusmaale, Itaaliasse, Iisraeli, Ameerika Ühendriikidesse, Kanadasse jm.

Aastal 1995 algatas Paas rahvusvahelise festivali „Kuressaare Kammermuusika Päevad“, on olnud sellest ajast festivali eestvedaja ja kunstiline juht ning astunud festivalil üles nii klassikaliste kui ka mittetraditsiooniliste kavadega. Festivali korraldamise eest on Andres Paas pälvinud Kuressaare Kaunite Kunstide preemia (1998) ja Eesti Kultuurkapitali preemia Saaremaa Kultuuripärl (2006). Festivalil ettekantud eredamatest teostest on ilmunud ka duubel-CD „Kuressaare Kammermuusika Päevad 10“ (2005).

Andres Paas on olnud ansamblipartner paljudele Eesti ja välismaa muusikutele. Koos Läti klarnetisti Mārcis Kūlise ja Leedu tšellisti Vytautas Sondeckisega mängib Andres Paas ansamblis New Baltic Trio ning on esinenud ansambliga Baltimaades, Ungaris (Budapesti kevadfestivalil 2004), Saksamaal (festivalil ”Begegnungen am Baltischen Meer”), Prantsumaal (kultuurifestivalil "Balti nädalad Pariisis") jm. Ansambel on ette kandnud ka Eesti heliloojate uudisteosed sh Helena Tulve „lumineux/opaque“ ja Läti helilooja Ruta Paidere „…Vergesseners Wasser…“. Lisaks on Paas esinenud solistina Vilniuse Keelpillikvarteti ja Ryazani Sümfooniaorkestri ees, teinud tihedat koostööd Eesti ja Ungari ühisansambli HonEst Quintette koosseisus viiuldajate Barnabás Kelemeni ja Péter Somogyiga ning vioolamängijate Katalin Kokasi ja Balázs Tóthiga ning astunud Kuresassaare Kammermuusikapäevadel ja Venemaa kontserdisaalides üles koos Vene muusikute Rustam Komatškovi, Julia Igonina, Aleksander Trostjanski, Sergei Poltavski ja Stepan Jakovitšiga. Pikemaajaline koostöö on sidunud teda ka tšellist Vahur Luhtsaluga.

 

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).