Visa Mastercard Verified by Visa Mastercard secure code
 
Netiraadio
 • Eesti Filharmoonia Kammerkoori sarja „Peadirigendid“ lõppkontserdil juhatab eesti ja hollandi muusikat Daniel Reuss

  23.05.2017

  Daniel Reuss
  Foto: Kaupo Kikkas
    Eesti Filharmoonia Kammerkoori 35. hooaega läbinud sarja „Peadirigendid“ viimaseid kontserte juhatab koori eelmine kunstiline juht Daniel Reuss. 24. mail Jõhvi Mihkli kirikus ja 25. mail Tallinna Niguliste kirikus algusega kell 19 kõlab kava „Arieli laulud“, kuhu kuuluvad eesti ja hollandi koorimuusika pärlid.

  Daniel Reuss valis esitamiseks oma lemmikud mõlema maa heliloojatest, kellega ta on tundnud erilist hingelähedust ja seost. Mitmekülgset ja värvikat kava kroonib Frank Martini keerukate harmooniatega nõudlik teos „Arieli laulud“, mis põhineb Shakespeare’i tragikomöödial „Torm”. Teos on pühendatud Madalmaade Kammerkoorile, EFK esituses kõlab see esmakordselt. „See kontserdikava sündis nostalgiast, sest juhatasin ju koori kuus aastat, mille jooksul õppisin tundma eesti heliloojaid ning samas pakkusin ka EFK-le kui väga kogenud ja suure repertuaariga koorile uusi väljakutseid hollandi muusikast,” iseloomustab kavavalikut Reuss. „Nüüd ehitan oma kavaga justkui muusikasilla Eesti ja Hollandi vahel!”

  Üheks oma hingesugulaseks peab Reuss Erkki-Sven Tüüri, kelle loomingust valis seekord esitamiseks „Missa brevise”. Ka Arvo Pärdi teosed on alati Reussi kavades, seekord kõlab „Dopo la vittoria”. Šveitsi heliloojat Frank Martini peab dirigent koguni pooleldi hollandlaseks tema pikaaegse elukoha tõttu Hollandis. Tema loomingus hindab Reuss eelkõige rikkalikke kõlavärve ning mitmekesist ja kaunist harmooniat.

  Hollandi muusikast on Reuss kavasse valinud Madalmaade vokaalpolüfoonia meistri Jan Pieterzoon Sweelincki „Kolm prantsuse šansooni“ ja 20. sajandist sõjajärgsel perioodil kirjutatud Rudolf Escheri teose „Rahu tõeline nägu“. 

  Aastail 2008–2013 EFK-d juhatanud Daniel Reuss on rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud koori- ja orkestridirigent, kes on olnud kahe Euroopa eliitkoori peadirigent – Cappella Amsterdam ja Berliini RIAS-kammerkoor. Reussi tegevus on laiahaardeline - tippkooride kõrval on ta juhatanud nii suurtes ooperimajades (English National Opera, Brüsseli La Monnaie) kui ka kõige nimekamaid varajase ja nüüdismuusika ansambleid (Akademie für Alte Musik Berlin, MusikFabrik, Scharoun Ensemble).

  Vt ka Daniel Reussi kommentaari

EMIKi muusikapood

CD Ussisõnad
DVD Noorte laulu- ja tantsupidu 2017
CD Timeless Light
CD Wsewolod Pozdeyev

Kõrvits, Tõnu
Puudutus, fagotile
Grigorjeva, Galina
Kaks psalmi, segakoorile
Tally, Mirjam
Soe elu jäämäe jalamil, klarnetile ja klaverile
Seppar, Evelin
Time and the Bell (Aeg ja kirikukell), segakoorile